Sytuacja na rynkach 30 lipca

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ
opublikowano: 30-07-2021, 12:35

Piątkowy poranek przynosi kontynuację trendów zapoczątkowanych przez impuls ze strony Fed – a nawet pojawiających się jeszcze przed publikacją tego banku centralnego. A więc nadal mamy do czynienia z osłabianiem się amerykańskiego dolara, chociaż dzisiaj tempo zniżek już wyraźnie wyhamowało.

Tak czy inaczej, dolar znajduje się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia najgorszym wynikiem od maja. Indeks dolara, FUSD, dzisiaj rano porusza się w okolicach 91,80 pkt., czyli na najniższym poziomie od ponad miesiąca.

Słabość dolara udziela się w zestawieniach z pozostałymi walutami. Kurs eurodolara pnie się dalej na północ i obecnie przekracza już 1,19 po raz pierwszy od miesiąca. Mocny wobec dolara jest również brytyjski funt, który kontynuuje zwyżkę z wcześniejszych dni – obecnie kurs GBP/USD oscyluje w rejonie 1,3970-1,3980.

Standardowo, najsłabiej radzą sobie waluty Azji i Oceanii. Kurs AUD/USD co prawda odbija się w górę, ale nieznacznie – na razie powrócił on zaledwie do rejonu 0,7398, więc pozostaje całkiem niedaleko lipcowych minimów. Podobnie jest zresztą z notowaniami NZD/USD, które nie oddalają się od rejonu 0,70. Z kolei notowania USD/CNH mocno zawróciły w dół, ale w zasadzie powróciły do rejonu wcześniejszej konsolidacji – obecnie poruszają się one w rejonie 6,4550-6,4560.

OKIEM ANALITYKA – Najlepszy tydzień dla funta w tym roku

Słabość dolara jest szansą dla wielu pozostałych walut na podniesienie się po wcześniejszych przecenach. Tę szansę doskonale wykorzystuje brytyjski funt, który dynamicznie zyskuje na wartości w relacji do dolara.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Notowania GBP/USD dotarły już do najwyższych poziomów od miesiąca. Tym samym, znajdują się one na drodze do najlepszego tygodnia w bieżącym roku (a dokładniej, najlepszego od grudnia poprzedniego roku).

Zmiana nastawienia Fed na bardziej gołębie była tylko jednym z czynników, które napędzały notowania brytyjskiego funta w tym tygodniu. Wśród pozostałych czynników warto wymienić delikatny spadek liczby nowych zakażeń koronawirusem, który nastąpił mimo otwarcia gospodarki brytyjskiej i rezygnacji z pandemicznych restrykcji.

Obecnie w centrum uwagi inwestorów na rynku brytyjskiego funta będzie posiedzenie Banku Anglii (BoE), zaplanowane na czwartek w przyszłym tygodniu. Oczekiwania rynkowe wskazują na utrzymanie programów stymulacyjnych w Wielkiej Brytanii jeszcze przez jakiś czas. Niewykluczone jednak, że pojawią się już także dyskusje na temat taperingu, zwłaszcza że niektórzy przedstawiciele BoE zwracali uwagę na możliwość dryfowania tej instytucji w taką stronę. Temu scenariuszowi sprzyja optymizm dotyczący brytyjskiej gospodarki, wywołany zniesieniem restrykcji.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane