Szansa w sprzedaży pakietów

Piotr Główka
13-02-2001, 00:00

Szansa w sprzedaży pakietów

Na rynek napłynęła spora ilość wierzytelności wobec krajowych podmiotów gospodarczych zajmujących się produkcją elementów budowlanych, głównie stolarki, oraz usługami. Ma to związek z ofertą sprzedaży długów przez jednego z niemieckich producentów nowoczesnych profili aluminiowych i elementów do montażu okien. Firma ta likwiduje swój oddział zaopatrujący rynki wschodnie, w tym klientów z Polski. Wśród dłużników znajdują się m.in. prywatni producenci okien, stolarki PCV, wyrobów z drewna oraz konstrukcji aluminiowych i stalowych. Na rynek rzucono pakiet wierzytelności o łącznym nominale ponad 4 mln zł. Wierzyciel nie podał ceny sprzedaży. Jest to typowe dla przetargu, gdzie warunki transakcji ustala się w drodze negocjacji.

Wiadomo już, że cena zakupu nie będzie wyższa niż 86-88 proc. wartości należności fakturowej. Niektórzy dłużnicy nie są warci nawet takiej ceny. Zdaniem analityków inwestycyjnych jednego z katowickich biur obrotu wierzytelnościami, oferowany pakiet powinien być dostępny już za 65-70 proc. wartości. Niektórych dłużników typuje się jako trudnych, zatem zakup w celu windykacji może okazać się nieatrakcyjny dla inwestorów.

Zdaniem odbiorców, niemiecki właściciel dość nieoczekiwanie podjął decyzję o likwidacji wschodniego oddziału. Zwłaszcza że zamówienia były realizowane do wyczerpania zapasów. W ten sposób wobec odbiorców powstawały należności, z których spora część nie została dotychczas uregulowana. Likwidacja podmiotu, który jest wierzycielem, nie dopinguje dłużników do spłaty zobowiązań. Ale uwaga, do windykacji przystąpiła renomowana kancelaria prawnicza z Warszawy. Po analizie pakietu wierzytelności przedstawiono wniosek o sprzedaż długów na komercyjnym rynku obrotu wierzytelnościami. Celem sprzedaży jest możliwie najszybsze odzyskanie pieniędzy i zakończenie likwidacji oddziału niemieckiej firmy.

Oferowanymi długami budowlanki zainteresowało się zaledwie kilku odbiorców profili aluminiowych i okien PCV. Ponieważ zapotrzebowanie na wyroby nie pozwoliło zagospodarować więcej niż kilkaset tysięcy złotych, więc wierzyciel zdecydował się sprzedać należności w pakiecie agencji obrotu wierzytelnościami. Podobno wystarczy kilka tygodni, aby pośrednik dokonał pełnej obsługi tych wierzytelności, z odzyskaniem pieniędzy włącznie.

Coraz częściej porządkowanie wierzytelności w likwidujących się firmach opiera się na współpracy z pośrednikami. Praktyka wskazuje na rosnącą specjalizacje agencji w tej dziedzinie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Główka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szansa w sprzedaży pakietów