Szanse na koniec silnego dolara (ANALIZA TECHNICZNA)

Obecna fala umocnienia dolara dobiega końca, wynika ze sztuki interpretowania wykresów.

Notowania amerykańskiej waluty względem złotego doszły do oporu, który przynajmniej na jakiś czas zatrzyma obecne zwyżki. Wykres kursu dolara znalazł się przy górnym ograniczeniu kanału, opisującego ostatnie 15 lat notowań. Choć w tym czasie notowania amerykańskiej waluty przez dłuższe okresy przebywały poniżej dolnego ograniczenia formacji, to jednak opuszczenie kanału górą zawsze było okazją do sprzedaży i zapowiedzią powrotu kursu do środka kanału.

Górne ograniczenie formacji znajduje się na wysokości 3,37 zł i jest to wartość, której notowania amerykańskiej waluty nie powinny przebić, przynajmniej w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Bardzo możliwa jest konsolidacja lub lekkie opadanie notowań dolara. Za sprawą oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych Fedu powrót w rejon dolnego ograniczenia formacji jest mniej prawdopodobny.

Jeżeli gospodarka amerykańska będzie nadal sprawiać pozytywne niespodzianki, zmuszając Fed do zaostrzenia polityki, możliwe jest wyjście notowań dolara z kanału górą. Nawet realizację takiego byczego scenariusza powinna poprzedzić kilkumiesięczna przerwa w zwyżkach, która mogłaby przybrać formę konsolidacji pod górnym ograniczeniem kanału.


Kanał widoczny na wykresie pary USDPLN z zaznaczonymi dwoma prawdopodobnymi scenariuszami na najbliższy rok. Źródło: „PB”, Bloomberg.

Kanał widoczny na wykresie pary USDPLN z zaznaczonymi dwoma prawdopodobnymi scenariuszami na najbliższy rok
„PB”, Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane