Szare można zamienić na zielone

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 08-09-2009, 00:00

Beton, z którego buduje się biurowce, może być przyjazny naturze i przynieść oszczędności liczone np. w zielonej walucie.

Beton, z którego buduje się biurowce, może być przyjazny naturze i przynieść oszczędności liczone np. w zielonej walucie.

Nicklas Lindberg, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland, spółki, która ma na koncie realizację wielu ekologicznych budynków, opowiada, jak betonowe bunkry zamienia się na przyjazne biurowce.

Od kiedy Skanska stosuje się do ideologii zielonego budownictwa?

Nicklas Lindberg: Od wielu lat działamy na rzecz ochrony środowiska, skupiając się m.in. na efektywnym wykorzystaniu energii i optymalizacji kosztów jej zużycia. Jesteśmy partnerem programu GreenBuilding, który promuje zwiększanie wydajności energetycznej budynków komercyjnych. W jego ramach Komisja Europejska przyznaje certyfikaty obiektom notującym zużycie energii mniejsze o 25 proc., niż przewidują normy kraju, w którym projekt jest realizowany. Uczestniczymy także w programach szerzej traktujących ekologię. Takie kompleksowe podejście do zrównoważonego budownictwa prezentuje Leadership in Energy and Environmental Design (LEED) — promujący rozwiązania przyjazne dla środowiska, w tym m. in. oszczdność wody, energetyczną wydajność i jakość mikroklimatu wewnątrz budynku.

Czy swoje działania proekologiczne dostosowujecie do różnych rejonów świata?

Skanska działa globalnie. Taką samą strategię realizujemy w Czechach, na Węgrzech, Szwecji i innych krajach skandynawskich. Przykładem może być biurowiec Hagaporten 3 w Szwecji, który jako pierwszy otrzymał certyfikat Komisji Europejskiej. Dzięki temu o wiele łatwiej było wdrożyć program na Węgrzech, gdzie certyfikowaliśmy Nepliget Center, a następnie wprowadzić innowacyjne rozwiązania na rynek polski.

Wybudowany przez nas w centrum Warszawy Deloitte House jako pierwszy w Polsce dołączył do programu GreenBuilding.

Na świecie mamy już ponad 70 obiektów z certyfikatem LEED. W Polsce będziemy wprowadzać program stopniowo. W pierwszej fazie poddajemy certyfikacji biuro Skanska Property Poland w Deloitte House. Po pomyślnym przejściu procesu oceny staniemy się posiadaczem pierwszego tego typu certyfikatu dla powierzchni biurowej w Polsce. Kolejnym etapem będzie uzyskanie prestiżowego certyfikatu LEED Gold dla Atrium South, kolejnego obiektu powstającego w ramach kompleksu Atrium przy al. Jana Pawła II w Warszawie.

Dlaczego ochrona środowiska jest tak ważna dla waszej firmy?

Nasza branża jest w bardzo dużej mierze odpowiedzialna za emisję dwutlenku węgla. Dlatego przyszłość widzimy w tzw. zielonym budownictwie. Oznacza ono dla nas nie tylko ochronę środowiska, najłatwiejsze do zmierzenia mniejsze zużycie energii czy wody, ale też zmianę zachowań użytkowników budynku. Edukujemy ich, wskazując wzorce. Na przykładzie naszego biura realizujemy koncepcję "home office" — miejsca ekologicznego, zapewniającego komfort i bezpieczeństwo pracy.

W biurze znajdują się m.in. pomieszczenia do cichej pracy, ekologiczne meble, energooszczędny sprzęt komputerowy i indywidualne sterowanie oświetleniem na każdym stanowisku pracy. Poprzez różnorodne działania urzeczywistniamy ideę zrównoważonego budownictwa, rozumianego jako nowy, pozytywny trend, ale również nową jakość w sektorze nieruchomości komercyjnych.

Jak wygląda realizacja ekologicznego projektu w praktyce?

Założenia zielonego budownictwa najlepiej wprowadzać już w fazie projektu. Na przykład, korzystając z symulacji zużycia energii, możemy stwierdzić, jak należy usytuować gmach, aby zapewnić mu jak największą wydajność. Jednym z efektów takich badań może być zastosowanie innego rodzaju szyb na różnych stronach budynku i wiele innych rozwiązań ograniczających zużycie energii. Jednak nawet gdy obiekt jest już zbudowany, można zastosować w nim rozwiązania charakterystyczne dla zrównoważonego budownictwa. Przykładem jest nasze biuro w Deloitte House w Warszawie, w którym wprowadzenie pewnych zaawansowanych rozwiązań pozwoliło na poddanie go certyfikacji.

Czy zielone budownictwo podnosi koszty budowy?

Budynek Deloitte House, który został zbudowany zgodnie ze standardami Skanska i ma certyfikat GreenBuilding, nie wymagał żadnych dodatkowych nakładów finansowych. Ważne jest jednak, że taki budynek to korzyść dla środowiska i dla najemców. Dzięki wynajęciu biura w ekologicznym obiekcie firmy mogą zmniejszyć swoje rachunki za energię przy zachowaniu takich samych kosztów wynajmu powierzchni biurowych. Określenie rzeczywistych oszczędności jest możliwe po kilku latach użytkowania biurowca.

Czy spółka zamierza realizować wszystkie swoje inwestycje komercyjne z zachowaniem ekologicznych standardów?

Docelowo wszystkie nasze projekty muszą spełniać wymagania programu GreenBuilding. Jednocześnie część budynków zostanie poddana certyfikacji w ramach LEED.

Jakie są najbliższe plany firmy? Jakie projekty przygotowujecie do realizacji?

Nasz kolejny projekt to Atrium South, który projektujemy z myślą o wymaganiach, które stawia certyfikat LEED. Ciągle też poszukujemy działek w regionach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu