Szczecin chce mieć aquapark jak Tychy

opublikowano: 08-07-2018, 22:00

Fabryka Wody to pomysł miasta na zwabienie turystów — aquapark z największym saunarium w kraju, a obok centrum nauki.

W Szczecinie trwa dialog techniczny z potencjalnymi wykonawcami jednej z najciekawszych inwestycji w historii miasta — Fabryki Wody. Ma powstać na terenach po dawnym miejskim kąpielisku. 

Budowa ogromnego kompleksu basenowego w Szczecinie ma jeden mankament — wciąż trwają analizy dotyczące finansowania inwestycji, tak aby jak najmniej obciążyć budżet miasta.
Zobacz więcej

KWESTIA PIENIĘDZY:

Budowa ogromnego kompleksu basenowego w Szczecinie ma jeden mankament — wciąż trwają analizy dotyczące finansowania inwestycji, tak aby jak najmniej obciążyć budżet miasta. Fot. ARC

— Zgłosiły się dwie firmy — PORR i Prefabrykat. Rozmowy mają pomóc miastu poznać ich oczekiwania, a firmom przedstawić nasze. Na tej podstawie opracujmy specyfikację techniczną przetargu, a także kształt docelowej umowy z wykonawcą — mówi Piotr Zieliński z biura prasowego urzędu miasta Szczecin.

Ambitny projekt

Będzie to ogromny kompleks basenowy (z basenami wewnątrz budynku i pod gołym niebem), strefą sportową (m.in. ścianką wspinaczkową), strefą wellness i saunarium oraz tzw. edukatorium, czyli centrum edukacyjne na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

Fabryka Wody, spółka miejska powołana do tej inwestycji, ogłosi przetarg na realizację robót budowlanych na przełomie sierpnia i września. Miasto ma już projekt i pozwolenie na budowę. Ambitny pomysł samorządu ma jeden mankament — nie wiadomo, jak będzie sfinansowany, a jego koszt szacowany jest na 140-150 mln zł.

— Trwa montaż finansowy inwestycji. Staramy się znaleźć takie rozwiązanie, które pozwoli na możliwie najmniejsze obciążenie budżetu miasta — informuje Piotr Zieliński.

Tyski wzór

Pomysł Szczecina wzorowany jest na otwartym 10 kwietnia parku wodnym w Tychach, który wybudowała spółka miejska Regionalne Centrum Gospodarki Wodnej Tychy (RCGW Tychy). Obydwa obiekty projektowało to samo biuro architektoniczne — DreamWorld. W tyskim kompleksie, poza basenami, saunami i łaźniami piwnymi, znajduje się Akademia Wody, czyli centrum edukacyjne. Obiekt, w który zainwestowano 112 mln zł, jest zasilany energią z biogazu i dzięki temu jest samowystarczalny energetycznie. Biogaz jest produktem ubocznym miejskiej oczyszczalni ścieków i w pełni pokrywa zapotrzebowanie budynku na prąd i ciepło (nadwyżka energii jest sprzedawana spółce Tauron).

— Przy planowaniu budowy takich obiektów z pieniędzy publicznych kluczowe jest oszacowanie ryzyka związanego z budową i eksploatacją. Staraliśmy się wybrać wariant, który maksymalnie je zminimalizuje. Dzięki wykorzystaniu synergii z oczyszczalnią ścieków zredukowaliśmy koszty energii przy eksploatacji budynku do minimum. Ograniczyliśmy ponadto koszty kadrowe, ponieważ samorząd nie powołał spółki celowej, ale zlecił zadanie użytku publicznego istniejącej spółce — dzięki temu aquapark jest zarządzany i obsługiwany przez zasoby kadrowe RCGW Tychy, a koszty z tym związane są przypisywane do kosztów funkcjonowania parku wodnego — mówi Zbigniew Gieleciak, prezes RCGW.

Żeby pokryć koszty budowy, miejska spółka wyemitowała 10-letnie obligacje.

— Jeśli obiekt nie będzie utrzymywał się z własnych przychodów, różnicę pokryje miasto. Jest za wcześnie, aby ocenić koszty jego funkcjonowania — mówi Zbigniew Gieleciak.

W Tychach się udało, ale budowa aquaparków często okazuje się zbyt ambitnym marzeniem samorządowców, czego przykładem jest Słupsk. Miasto do tej nie zakończyło rozpoczętej wiele lat temu budowy ogromnego kompleksu basenowego. Inwestycja wpędziła samorząd w długi. Od dawna do budowy aquaparku przymierza się też m.in. Krynica Górska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Szczecin chce mieć aquapark jak Tychy