Szczecin wypuścił z rąk 170 mln USD

Bogdan Tychowski
31-01-2002, 00:00

Pięć lat toczyły się rozmowy w sprawie budowy lotniska i zagospodarowania terenów w Szczecinie-Dąbiu. Jednak brytyjska firma Chelverton wycofała się z negocjacji. Powodem był spór o grunty położone przy planowanej inwestycji.

Władze miasta wiązały duże nadzieje z projektem budowy w Szczecinie-Dąbiu lotniska, obiektów handlowo-usługowych, a także m.in. centrum logistycznego.

Jeszcze w listopadzie 2001 r. Matthew Cartisser, szef Chelvertona, podpisał wstępne porozumienie z miastem na wybudowanie lotniska. Oszacowano nawet koszt inwestycji — 12,2 mln USD. Na tyle samo wyceniono grunty, które brytyjska firma miała otrzymać od miasta. Kilka tygodni temu przedstawiciele Chelvertona wysłali jednak pismo do zarządu Szczecina z informacją, że chcą mieć prawo pierwokupu po obecnych cenach terenów wokół lotniska, które miały być sprzedane na wolnym rynku. I tu pojawił się problem, bo ich wartość, dzięki realizowanej inwestycji, znacznie wzrośnie. Na taki warunek miasto się nie zgodziło. Rozmowy zostały przerwane.

— Nie chcę tego komentować. Potwierdzam jedynie, że rozmowy zostały zawieszone i nie wiem, kiedy do nich powrócimy — mówi Jarosław Betka, przedstawiciel Chelvertona w Polsce.

— Umowę z Chelvertonem powinniśmy podpisać już dawno — dwa lata temu. Szkoda zmarnowanego czasu, wielu spotkań, planów i dokumentów. Cała inwestycja miała kosztować 170 mln USD. Czy wobec poważnych kontrahentów, śmiałych urbanistycznych koncepcji i pieniędzy, które miały wpłynąć do miejskiej kasy, możemy stawiać jeszcze jakieś warunki — pyta były członek zarządu Szczecina, proszący o anonimowość.

Na terenach wokół lotniska miał stanąć sklep meblowy Ikea. Skandynawowie zamierzają uruchomić placówkę w Szczecinie w 2004 r. W najbliższym czasie zwrócą się do władz miasta o wskazanie innego terenu pod iwnestycje.

— Mieliśmy dzierżawić hale na potrzeby swoich sklepów, ale w tej sytuacji nasza obecność w Szczecinie stoi pod znakiem zapytania — mówią anonimowo przedstawiciele firm.

Według zapowiedzi Elżbiety Malanowskiej, wiceprezydenta Szczecina, wybudowaniem lotniska i punktów handlowo-usługowych w Dąbiu zainteresowani są inni inwestorzy. Nie wiadomo tylko, czy będzie to przedsięwzięcie o podobnej skali do planowanego przez Brytyjczyków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Tychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szczecin wypuścił z rąk 170 mln USD