Szczecin zaprasza partnera do stadionu

ANP
opublikowano: 09-03-2010, 17:47

Prezydentowi Krzystkowi marzy się nowy obiekt za 260-500 mln zł. Szuka partnerów biznesowych. Pierwsi chętni już są.

Pod koniec marca, na zaproszenie władz Szczecina, do miasta przyjedzie kilkudziesięciu inwestorów. Wśród nich mogą się znaleźć potencjalni partnerzy przy planowanej przez ratusz dużej inwestycji – budowie stadionu miejskiego.
– To nie będzie tylko stadion piłkarski, ale obiekt przystosowany do dużych imprez koncertowych, konferencyjnych i widowiskowych. Wartość inwestycji szacujemy na 260-500 mln zł – mówi Tomasz Banach, dyrektor wydziału rozwoju miasta UM Szczecin.

Szczegółowe analizy, rozwiązania biznesowe i finansowe projektu mają być zaprezentowane właśnie podczas marcowego forum.
– Jest bardzo duże zainteresowanie tym tematem. Dotąd zebraliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń od podmiotów chętnych do wzięcia udziału w forum. Spodziewamy się przybycia głównie inwestorów  zagranicznych. Liczymy, że przedstawią oni swoje oczekiwania wobec tej inwestycji i na tej podstawie przesądzimy, czy stadion powstanie w formule koncesji budowlanej czy w typowym partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) – dodaje Tomasz Banach.

- Wykorzystanie modelu partnerstwa publiczno-prywatnego do realizacji tego typu projektu będzie niezwykle korzystne zarówno dla partnera publicznego jak i partnera prywatnego. Partner publiczny będzie mógł skorzystać z doświadczenia partnera prywatnego w realizacji tego typu przedsięwzięć i w znacznym stopniu przesunąć ryzyko powodzenia projektu na partnera prywatnego. Koszt realizacji przedsięwzięcia będzie niższy, gdyż nie będzie konieczne uzyskanie drogiego finansowania zewnętrznego. Dodatkowo partner publiczny poprzez obowiązek utrzymywania stadionu, co wiązać się będzie z możliwością czerpania przez niego przychodów, zapewni odpowiednie zarządzanie stadionem. Tego typu przedsięwzięcia są modelowym przykładem korzyści, jakie obydwie strony mogą czerpać z realizacji projektu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego – komentuje mecenas Weronika Guerquin-Koryzma, radca prawny w kancelarii Linklaters.

Jak może wyglądać podział ryzyk? Jakie obowiązki będzie ponosić miasto? Gdzie zostanie zlokalizowany nowy obiekt? Co jeszcze w PPP chce wybudować miasto? O tym czytaj w dzisiejszym „PB”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Szczecin zaprasza partnera do stadionu