Szczecińska Fabryka Wody

  • Tadeusz Markiewicz
opublikowano: 20-03-2016, 22:00

Zaniedbane kąpielisko Gontynka za kilka lat znów będzie tętniło życiem. Potrzebne na to 100 mln zł wyłoży miasto.

Podobno dwa razy do tej samej rzeki się nie wchodzi, ale do akwaparku… czemu nie? Na budowę centrum wodnej rozrywki zdecydował się Szczecin. Dodajmy — nie pierwszy raz. Kilka lat temu stolica województwa zachodniopomorskiego przymierzała się do takiej inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Nic jednak z tego nie wyszło. Teraz samorząd zdecydował, że sam wybuduje obiekt, czerpiąc z miejskiej kasy, a nie z funduszy prywatnego inwestora. Różnic jest jednak więcej. Miasto zakłada, że koszty inwestycji będą dużo niższe i zamiast 200 mln zł sięgną 100 mln zł. Inny też będzie charakter inwestycji — oprócz funkcji rozrywkowej ma pełnić również edukacyjną. „Nauka przez zabawę to najważniejsze założenie Fabryki Wody. Ścieżka edukacyjna zostanie opracowana w oparciu o podstawę programową nauczania przyrody, fizyki, chemii i biologii, a w związku z tym może stanowić alternatywną formę realizacji zajęć szkolnych na każdym etapie edukacyjnym” — informuje miasto. Obiekt ma powstać na ośmiohektarowym terenie dawnego i zaniedbanego kąpieliska Gontynka.

— Oczywiście liczymy na to, że uda nam się zdobyć zewnętrzne fundusze, ale projekt będzie miał pełne pokrycie w miejskim budżecie i jest wpisany do wieloletniego programu inwestycyjnego — zaznacza Łukasz Kolasa, rzecznik prezydenta miasta. Do wbicia pierwszej łopaty jeszcze daleka droga. Niedługo powinna być gotowa koncepcja części edukacyjnej. Następnie miasto ogłosi konkurs architektoniczny. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to lata 2017 i 2018 będą poświęcone na projektowanie i przeprowadzenie przetargu. Samorząd zakłada, że prace budowlane będą prowadzone w latach 2019-20. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Szczecińska Fabryka Wody