Szczelnie nie zawsze znaczy lepiej

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 07-07-2009, 00:00

Każdy budynek potrzebuje wentylacji. Dotychczas zwykle wystarczała wentylacja grawitacyjna, ale to się zmienia.

Nowe technologie w budownictwie sprzyjają stosowaniu aktywnych systemów wentylacji

Każdy budynek potrzebuje wentylacji. Dotychczas zwykle wystarczała wentylacja grawitacyjna, ale to się zmienia.

Coraz lepsze standardy wykonania stolarki okiennej sprawiły, że w wielu budynkach wentylacja naturalna okazała się niewystarczająca. Uszczelnione okna i drzwi blokują swobodny dopływ do pomieszczeń powietrza z zewnątrz i praktycznie uniemożliwiają korzystanie wyłącznie z dotychczasowych systemów wentylacji.

Czas na zmiany

— Coraz powszechniejsze stosowanie systemów wentylacji mechanicznej i klimatyzacji nie jest podyktowane wyłącznie modą. Przy dzisiejszych standardach budowlanych weszły one do grupy instalacji zapewniających właściwe funkcjonowanie i użytkowanie budynków. Obiektami, które nie mogą się bez nich obejść, są np. biurowce, centra handlowe czy hale wystawowe lub koncertowe. Coraz częściej takie instalacje spotyka się także w budownictwie mieszkaniowym — mówi Konrad Witczak, konsultant ds. efektywności energetycznej firmy BuilDesk Polska.

Z jednej strony — narzucane przez Unię Europejską wymagania dotyczące energooszczędności budynków poniekąd wymuszają montowanie coraz nowocześniejszych i doskonalszych systemów wentylacji i klimatyzacji, które pozwalają odzyskiwać ciepło tracone np. podczas ogrzewania mieszkania zimą. Z drugiej — coraz silniejsze stają się głosy zwolenników budownictwa ekologicznego, którzy w skrajnych przypadkach, są przeciwnikami jakichkolwiek systemów mechanicznych — nawet tych, które pozwalają odzyskiwać utraconą energię.

— Rekuperatory, które pozwalają na odzyskiwanie energii, mogą być montowane nie tylko w budynkach nazywanych energooszczędnymi. Budownictwo ekologiczne to na polskim rynku wciąż zjawisko marginalne. Na razie ten segment budownictwa nie jest jednak w stanie w znacznym stopniu wpłynąć na rynek klimatyzacji i wentylacji — uważa Tomasz Trusewicz, dyrektor Stowarzyszenia Polska Wentylacja.

W powijakach

— Kolejnym, stosowanym od niedawna, usprawnieniem pozwalającym zaoszczędzić energię do podgrzewania powietrza wykorzystywanego do wentylacji jest stosowanie gruntowych wymienników ciepła. Powietrze zewnętrzne dostaje się do budynku poprzez system rur ułożonych pod ziemią. Ponieważ na pewnej głębokości grunt ma temperaturę stałą lub wykazuje dużo mniejsze jej zmiany, powietrze przepływające przez taką instalację w zimie odbiera część ciepła z gruntu, a w lecie, kiedy temperatura gruntu jest niższa niż powietrza zewnętrznego, zostaje schłodzone, wspomagając w ten sposób klimatyzację budynku — wyjaśnia Konrad Witczak.

Na niewielkie wykorzystanie ekologicznych rozwiązań w budownictwie, zwłaszcza mieszkaniowym, wpływa kilka czynników. Po pierwsze, osoby kupujące mieszkania i domy wciąż mają niewielką świadomość tego, jakie rozwiązania mogą być alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej.

— Często kalkulując koszty wykonania wentylacji grawitacyjnej nie uwzględnia się wykonania wszelkich niezbędnych elementów, np. kominów. Natomiast przy wentylacji z systemem odzyskiwania ciepła liczy się koszty całej instalacji. To może dawać zafałszowany obraz kosztów, jakie należy ponieść — podkreśla Trusewicz.

Ponadto, do większego wykorzystania energooszczędnych systemów wentylacji i klimatyzacji powinien się przyczynić obowiązek sporządzania świadectw energetycznych. Na razie bowiem certyfikaty te nie upowszechniły się w Polsce.

Nowoczesnym systemom wentylacji i klimatyzacji powinna sprzyjać nie tylko moda czy obowiązek posiadania przez budynki świadectw energetycznych, ale przede wszystkim troska o warunki w jakich mieszkamy i pracujemy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu