Szczepionkowe światełko w epidemicznym tunelu

opublikowano: 27-12-2020, 13:21

Szczepionka firm Pfizer/BioNTech otrzymała w UE markę Comirnaty, będącą kompilacją terminów COVID-19, mRNA, community (wspólnota) i immunity (odporność).

Pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA.  Fot. Adam Guz/KPRM
Pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA. Fot. Adam Guz/KPRM

Symbolem jedności 27 państw UE stało się rozpoczęcie antywirusowych szczepień 27 grudnia (chociaż niektóre wystartowały w przeddzień). W Polsce dostawę 10 tys. ampułek Agencja Rezerw Materiałowych rozprowadziła do 72 tzw. szpitali węzłowych, które rozpoczęły 27 grudnia państwowy program szczepień. W pierwszej kolejności objęty nim został personel medyczny oraz inne służby, bezpośrednio stykające się z pacjentami zarażonymi koronawirusem. Pierwsza partia 10 tys. fiolek zostanie zużyta bez wydzielania z niej rezerwy na drugie szczepienie (jest konieczne po 21 dniach), jako że do końca grudnia dotrze ich już 300 tys. Fiolka Comirnaty to koncentrat, z jednej można zaszczepić pięć osób. Operacja symbolicznie rozpoczęła się w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane