Szczytniki inwestują w ekologię

Piotr Wielicki
26-02-2001, 00:00

Szczytniki inwestują w ekologię

Ponad 2,5 mln zł wyda w 2001 roku gmina Szczytniki na budowę oczyszczalni ścieków w Popowie. Jest to obecnie najważniejsze przedsięwzięcie inwestycyjne w gminie. Zakończenie budowy zaplanowano na 2003 r. Łączny koszt całego zadania szacuje się na ponad 6,5 mln zł.

Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego i Ochrony Środowiska Buskopol z Buska Zdroju. Wraz z oczyszczalnią do użytku zostanie oddana sieć kanalizacyjna.

2,5 mln zł w 2001 r.

— Prace przy budowie oczyszczalni ścieków w Popowie ruszyły w sierpniu 2000 roku. Zainwestowano w nią dotychczas około 1 mln zł. W tym roku gmina wyda kolejne 2,5 mln zł — mówi Grażyna Sowa z Urzędu Gminy w Szczytnikach.

Pozostałe pieniądze na ten cel mają być zarezerwowane w budżetach gminy na 2002 r. (2 mln zł) i 2003 r. (1 mln zł). Możliwe jest współfinansowanie tej inwestycji przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu — gmina ubiega się w wojewódzkim funduszu o kredyt wysokości 1 mln zł.

Przetarg na wykonanie inwestycji wygrało Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego i Ochrony Środowiska Buskopol z Buska Zdroju. Obiekt został zaprojektowany przez firmę Hydro-Lemna z Kielc.

Kanalizacja za 3 lata

Oczyszczalnia ścieków w Popowie będzie pierwszym tego typu obiektem na terenie gminy (obecnie większość zanieczyszczeń przewożona jest beczkowozami do sąsiednich gmin). Jej przepustowość ma wynosić do 200 m sześc. na dobę.

Równocześnie z budową oczyszczalni prowadzone są prace przy realizacji sieci kanalizacyjnej, która doprowadzać będzie do oczyszczalni w Popowie również ścieki ze Szczytnik i Kuczewoli. Ma ona być oddana do użytku wraz z zakończeniem prac przy oczyszczalni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Szczytniki inwestują w ekologię