Szef Amazon.com popiera podwyżkę CIT w USA

opublikowano: 07-04-2021, 06:44

Jeff Bezos, założyciel i szef Amazon.com i najbogatszy człowiek świata poparł plan podwyższenia podatku dochodowego od firm w USA zapowiedzianego przez prezydenta Joe Bidena.

Biden chce podwyżki podatku z 21 proc. do 28 proc. w celu pozyskania pieniędzy na finansowanie wydatków na infrastrukturę, mających pomóc gospodarce USA przyspieszyć wyjście z kryzysu spowodowanego przez pandemię. Prezydent wskazywał Amazon.com, globalnego giganta e-commerce, jako jedną z amerykańskich spółek, które płacą zbyt niski podatek.

Jeff Bezos, fot. Bloomberg
Jeff Bezos, fot. Bloomberg

W wydanym oświadczeniu Bezos poinformował o poparciu dla zapowiedzianego przez Bidena „skupienia się na infrastrukturze”. Zaapelował do Demokratów i Republikanów o współpracę i kompromis w tej sprawie.

- Zdajemy sobie sprawę, że ta inwestycja będzie wymagała ustępstw ze wszystkich stron, zarówno jeśli chodzi o specyfikę tego, co obejmuje, a także sposób, w jaki jest opłacana (popieramy podwyżkę stawki podatku od firm) – oświadczył Bezos. – Oczekujemy, że Kongres i Administracja wspólnie znajdą właściwe, zrównoważone rozwiązanie, które pozwoli utrzymać konkurencyjność USA – dodał.

Według niezależnych ekspertów, w 2020 roku Amazon.com zapłacił w USA efektywną stawkę podatku wysokości 9,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane