Szef dewelopera w areszcie

opublikowano: 06-05-2018, 22:00

Reuven H., do niedawna prezes firmy zarządzającej giełdowym Atlas Estates, jest podejrzany o udział w gangu oszukującym na foreksie

W połowie lutego 2018 r. Prokuratura Krajowa pochwaliła się zatrzymaniem kilkunastu członków międzynarodowej grupy przestępczej, która oszukała co najmniej 326 osób na ponad 15 mln zł. To jeden z największych sukcesów rodzimych śledczych w walce z nielegalnymi zagranicznymi brokerami, oferującymi Polakom inwestycje foreksowe za pomocą agresywnego telemarketingu. Jak ustalił „PB”, jednym z zatrzymanych był Reuven H., obywatel Izraela i Rumunii, ówcześnie prezes Atlas Management Company (AMC), firmy zarządzającej aktywami notowanego na warszawskiej giełdzie dewelopera Atlas Estates (AE). — Decyzją sądu Reuven H. został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące, do 13 maja 2018 r. Śledztwo jest na etapie gromadzenia materiału dowodowego i trudno jest dziś określić termin jego zakończenia — mówi Izabela Dołgań- -Szymańska z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

MILIONY W DEPOZYCIE:  Na mieniu Reuvena H. prokuratura zastosowała zabezpieczenie majątkowe o wartości około 5 mln zł. Śledczy liczą, że po prawomocnym wyroku skazującym zajęta gotówka, kosztowności i nieruchomości posłużą przynajmniej do częściowego naprawienia szkód pokrzywdzonych klientów.
Zobacz więcej

MILIONY W DEPOZYCIE: Na mieniu Reuvena H. prokuratura zastosowała zabezpieczenie majątkowe o wartości około 5 mln zł. Śledczy liczą, że po prawomocnym wyroku skazującym zajęta gotówka, kosztowności i nieruchomości posłużą przynajmniej do częściowego naprawienia szkód pokrzywdzonych klientów. fot.materiały prasowe

Lakoniczny raport

O zatrzymaniu i aresztowaniu wieloletniego prezesa AMC (był nim od sierpnia 2010 r.) inwestorzy nie zostali poinformowani do dziś. 12 lutego 2018 r. AE opublikował raport bieżący, w którym poinformował jedynie, że od dyrektorów AMC otrzymał następujące pismo: „My, Dyrektorzy AMC informujemy, że z powodów osobistych Pan Reuven H. [w komunikacie padło pełne nazwisko — red.] przestanie pełnić rolę CEO w AMC ze skutkiem natychmiastowym”.

Zapytaliśmy władze AE, czy uważają, że taki komunikat jest wystarczający. Spółka zapewniła, że „został opublikowany zgodnie z przepisami prawa i standardami obowiązującymi spółki notowanej na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych”. W przesłanym nam oświadczeniu można też przeczytać, że „pan Reuven H. nie był pracownikiem AE, jednak z przykrością odnotowaliśmy informację o zarzutach przeciwko niemu” oraz iż „zarzuty te nie są w żaden sposób związane z działalnością spółki AE”. To fakt. Z komunikatu prokuratury wynika, że zarzuty przedstawione podejrzanym (udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw na rynku finansowym, prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia i oszustwa) dotyczą działalności sześciu innych firm. Jak ustaliliśmy, dwie z nich— Labor Poland i BloomFX — zostały założone w grudniu 2013 r. przez Reuvena H., a dwa lata później przejęte przez jego syna Asafa. Ich siedziby mieściły się w biurowcu Millenium Plaza, jednej ze sztandarowych inwestycji AE. Opuściły go dopiero w kwietniu 2017 r., już po zatrzymaniu pierwszego podejrzanego w śledztwie, Izraelczyka Eyala P. Wtedy też obie spółki zmieniły nazwy (na Uni-Wa i Net-Pol), a cztery miesiące później zostały postawione w stan likwidacji.

Telefoniczni łowcy

Czym się zajmowały Labor Poland i BloomFX? Z informacji prokuratury wynika, że pracownicy tych i innych firm wydzwaniali do indywidualnych inwestorów, agresywnie namawiając ich do inwestycji, które miały przynieść pewne i wysokie zyski, a dały wyłącznie straty (od 1 tys. zł do ponad 600 tys. zł). Biura takich firm w slangu traderów nazywane są „kotłowniami” (ze względu na sztucznie podgrzewaną atmosferę wokół rzekomej niesamowitej okazji inwestycyjnej), a same firmy — „łowcami frajerów” lub „łowcami foreksowych jeleni”. Z ustaleń śledczych wynika, że środki klientów nie były przeznaczane na inwestycje, a wykorzystywane m.in. na wynagrodzenia pracowników i prywatne cele szefów firm, np. „działalność biznesową i rozrywkową”. Wedle nieoficjalnych informacji, w drugim przypadku chodzi o funkcjonującą na dachu Millenium Plazy popularną dyskotekę Club 27, zarządzaną przez syna Reuvena H. i innego z podejrzanych w śledztwie — Dora L. Z oczywistych względów nie mogliśmy uzyskać komentarza byłego szefa AMC do stawianych mu zarzutów. Wiemy jednak, że zeznając przed prokuratorem, nie przyznał się do winy. W listopadzie 2016 r., kiedy portal money.pl jako pierwszy pisał o pretensjach klientów, m.in. pod adresem BloomFX, Reuven H. kwestionował swoje związki z tą firmą i zapewniał, że nie ma wpływu na jej działalność. Czy po tamtej publikacji AE w jakikolwiek sposób weryfikował podawane przez money.pl informacje? W przesłanym nam oświadczeniu giełdowa spółka napisała, że „nie działa w oparciu o informacje publikowane w internecie”, a jednocześnie „ściśle przestrzega wysokich standardów działalności operacyjnej, potwierdzonych zasadami wewnętrznymi, co stanowi gwarancję, że działania firmy są zgodne z przepisami prawa i regulacjami finansowymi”.

Z Hiltonem w portfelu

Atlas Estates (AE) to firma zarejestrowana na wyspie Guernsey, inwestująca w nieruchomości głównie w Polsce, ale też na Węgrzech, w Bułgarii i Rumunii. Od lutego 2008 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Portfelem aktywów AE zarządza Atlas Management Company (AMC), spółka również z siedzibą na Guernsey, należąca do grupy Izaki, jednego z największych i najstarszych deweloperów izraelskich, inwestujących w tym kraju, a także w Europie i USA. W 2017 r. AE miała 35,4 mln EUR (149 mln zł) przychodów i 11,6 mln EUR (49 mln zł) zysku. Jej portfel to 16 nieruchomości: 7 inwestycyjnych, 7 deweloperskich i 2 hotele. Najbardziej znane inwestycje spółki to warszawskie Hotel Hilton i biurowiec Millennium Plaza. Giełdowa firma szykuje się też do budowy wieżowca mieszkalno-biurowego o maksymalnie 42 kondygnacjach, który ma powstać na działce sąsiadującej z Hiltonem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu