Szef Fed spodziewa się utrzymania przez dolara statusu globalnej waluty rezerw

Marek DruśMarek Druś
opublikowano: 2023-06-21 19:50

Jerome Powell powiedział w środę, że dopóki w USA działają instytucje demokratyczne i rządy prawa można oczekiwać utrzymania przez dolara amerykańskiego statusu globalnej waluty rezerw, informuje Reuters.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Agencja przypomina, że udział dolara w globalnych rezerwach walutowych spadł w czwartym kwartale ubiegłego roku do 58 proc., najmniej od 20 lat. Powodem jest m.in. promowanie przez Chiny juana w handlu międzynarodowym, czemu sprzyjają sankcje nałożone na Rosję za napaść na Ukrainę. Skłaniają państwa robiące wciąż interesy z Moskwą do korzystania z innych niż dolar walut. Niedawno Pakistan sprowadził po raz pierwszy ropę z Rosji płacąc za nią juanem.

3D Animation Production Company/Pixabay

- Status dolara jako światowej waluty rezerw jest dla nas bardzo ważny. Uważam, że powodem tego statusu w dużym stopniu są nasze świetne instytucje demokratyczne, rządy prawa i fakt, że mamy, ogólnie mówiąc, mocną stabilność cen – powiedział w środę Powell podczas wystąpienia na forum komisji usług finansowych Izby Reprezentantów. – Myślę, że dolar pozostanie walutą rezerw dopóki te rzeczy będą trwały – dodał.

Szef Fed zaznaczył, że choć historia pokazuje, że status globalnej waluty rezerw „nie jest permanentny, to jest dość trwały”.