Szef KGHM jeszcze się trzyma

GRA
opublikowano: 27-01-2012, 00:00

Prezes KGHM utrzyma stanowisko. Dzisiejsza rada miedziowej spółki przyjrzy się szczegółom przejęcia Quadry.

Dzisiejsza rada nadzorcza KGHM nie odwoła prezesa Herberta Wirtha. Tak wynika z wczorajszej wypowiedzi Mikołaja Budzanowskiego, ministra skarbu państwa (skarb kontroluje miedziową spółkę).

— Nie ma rozmowy o zmianach w zarządzie KGHM. Obecnie musimy się skupić na procesach inwestycyjnych. Zmiany w zarządzie spółki nie są ujęte w porządku obrad rady nadzorczej — powiedział wczoraj PAP Mikołaj Budzanowski.

Rada nadzorcza KGHM zbiera się dziś po raz pierwszy w odnowionym składzie (ostatnie walne zgromadzenie wymieniło pięciu członków). W porządku posiedzenia od początku nie było punktu dotyczącego zmian w radzie nadzorczej, ale rynek spekulował, że taki punkt może zostać dołożony w ostatniej chwili. Alternatywny scenariusz zakładał, że prezes dotrwa do zwyczajnego walnego zgromadzenia w maju lub czerwcu, wraz z którym upłynie mu kadencja. Herbert Wirth miał się znaleźć na cenzurowanym z kilku powodów.

Po pierwsze — po wyborach rząd sięgnął po tradycyjną miotłę kadrową, po drugie — prezes sprzeciwia się niektórym elementom ustawy o podatku wydobycia kopalin (miedzi i srebra), a forsuje ją rząd, wreszcie po trzecie — rząd ma wątpliwości w kwestii podpisanej już umowy przejęcia kanadyjskiej Quadry. Właśnie Quadrą zajmie się dziś nadzór KGHM.

— Ministerstwo skarbu chce poznać szczegółowe informacje dotyczące złóż, jakimi dysponuje Quadra. Resort interesuje też sama procedura przejęcia tej spółki — stwierdził wczoraj Mikołaj Budzanowski. Umowa przejęcia Quadry zakłada, że KGHM kupi 100 proc. kapitału za blisko 10 mld zł. To właśnie skala transakcji miała budzić rządowe wątpliwości. Zwłaszcza że te pieniądze, „wypływając” z Polski, obniżą zdolność firmy do wypłacania dywidendy.

— Na dzisiaj nasza ocena nie jest ani pozytywna, ani negatywna. Chcemy ocenić, jak byłby ten projekt zarządzany w przyszłości. Z punktu widzenia geologicznego jest tutaj na pewno wiele dobrych informacji — podkreślał wczoraj Mikołaj Budzanowski. Oferta złożona przez KGHM jest wiążąca, a 20 lutego będą nad nią głosować akcjonariusze Quadry.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu