Szef KRRiT odchodzi

Radosław Omachel
26-03-2003, 00:00

Juliusz Braun wczoraj zrezygnował z przewodniczenia Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. To konsekwencja ostatnich zawirowań, związanych z aferą Lwa Rywina.

Juliusz Braun, szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), zrezygnował wczoraj z funkcji przewodniczącego. Do takiej decyzji namawiał go prezydent Aleksander Kwaśniewski, z którym przedwczoraj się spotkał. Odejście Juliusza Brauna jest kojarzone z konfliktem w radzie na tle tzw. sprawy Lwa Rywina. Głównym adwersarzem byłego jej szefa był Włodzimierz Czarzasty, sekretarza KRRiT. Juliusz Braun oświadczył, że prezentuje wizję państwa demokratycznego, zaś Włodzimierz Czarzasty, który cieszy się poparciem części polityków SLD — woli wizję „ograniczenia wolności”.

Falę krytyki wśród członków KRRiT wywołały zeznania Juliusza Brauna przed sejmową komisją śledczą. Przyznał w nich, że w trakcie prac nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji dochodziło do wielu nieprawidłowości.

— Dla części kolegów jedynym problemem są moje zeznania. Ich zdaniem, gdyby nie zeznania przewodniczącego, wszystko byłoby w porządku. Moja opinia jest inna — argumentował Juliusz Braun.

Co ciekawe — zdaniem Tomasza Nałęcza, szefa komisji, decyzja Brauna „oczyszcza przedpole”.

— KRRiT przeżywa kryzys. W decyzji jej przewodniczącego i jej uzasadnieniu znajduję kolejne potwierdzenie takiego sądu — mówi Tomasz Nałęcz.

W korytarzach sejmowych już w poniedziałek krążyła plotka o wniosku o odwołanie Julisza Brauna przygotowywanym przez członków KRRiT kojarzonych z SLD. Sam zainteresowany zaprzeczył jednak, jakoby był to powód jego dymisji. Zaznaczył, że nadal jest członkiem KRRiT, a w środę — zgodnie z prawem — przekaże obowiązki szefa rady jej wiceprzewodniczącemu — Janowi Sękowi. Nie wiadomo, kto będzie nowym przewodniczącym KRRiT. Być może nie zostanie on nawet wybrany, jeśli Sejm, Senat i prezydent odrzucą jej sprawozdanie za 2002 r. i w efekcie zostanie ona rozwiązana.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Omachel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szef KRRiT odchodzi