Szef UOKiK mógł zostać wybrany wbrew prawu

opublikowano: 20-03-2014, 00:00

Adam Jasser wygrał konkurs zdecydowanie — twierdzi kancelaria premiera. Prawnicy uważają inaczej. Biznes też ma mieszane uczucia

Kierownictwo Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) obejmie dziś Adam Jasser, sekretarz stanu w kancelarii premiera. Zastąpi zdymisjonowaną w lutym Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel, wieloletnią prezes urzędu. Adam Jasser został szefem UOKiK w wyniku konkursu. Kancelaria premiera twierdzi, że miał 8 konkurentów, odmawia jednak podania ich nazwisk, podkreślając, że Adam Jasser zdecydowanie wygrał. „W najwyższym stopniu wymagania stawiane kandydatom na prezesa UOKiK spełnił pan Adam Jasser” — poinformowała nas kancelaria premiera. Są jednak poważne wątpliwości, czy spełnił wszystkie określone w ustawie wymogi stawiane prezesowi UOKiK.

Kierownictwo Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) obejmie dziś Adam Jasser, sekretarz stanu w kancelarii premiera (FOT. MW)
Kierownictwo Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) obejmie dziś Adam Jasser, sekretarz stanu w kancelarii premiera (FOT. MW)
None
None

Komisja przyklepała

Artykuł 29 pkt. 3a ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zawiera 7 warunków, które musi spełnić prezes UOKiK (patrz: ramka). Jednym z nich jest posiadanie wykształcenia z zakresu spraw należących do właściwości prezesa tego urzędu.Z oficjalnych informacji zawartych na stronie internetowej www.premier.gov.pl wynika, że sekretarz stanu Adam Jasser jest absolwentem filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył też kurs zarządzania w Michigan Business School.

Nie ma informacji o jakimkolwiek innym wykształceniu, tym bardziej koniecznym do spełnienia ustawowego warunku pełnienia funkcji prezesa UOKiK. Prawnicy mają wątpliwości.

— Ustawa określa w siedmiu punktach warunki konieczne, które muszą być łącznie spełnione przez osobę obejmującą stanowisko prezesa UOKiK. Jeżeli kandydat nie spełnia chociaż jednego z nich, nie może zgodnie z prawem zostać prezesem urzędu — mówi dr nauk prawnych Ryszard Piotrowski. Tak samo twierdzi Stanisław Gebethner, profesor prawa.

— Ustawa wyraźnie mówi, że stanowisko prezesa UOKiK może zajmować osoba, która spełnia wszystkie wymienione warunki. Brak spełniania nawet jednego dyskwalifikuje kandydata na prezesa UOKiK — mówi prof. Stanisław Gebethner. W komisji konkursowej zasiadali: Rafał Hykawy, dyrektor sekretariatu premiera, Krzysztof Motyk, wicedyrektor departamentu kontroli i nadzoru w kancelarii premiera, Ewa Gromnicka, urzędnik resortu

 

Człowiek premiera

Poprosiliśmy przedstawicieli biznesu o ocenę nowego prezesa.

— Nie sądzę, aby miał wystarczające kompetencje do pełnienia tej funkcji. Nie łudzę się też, że jako dotychczasowy etatowy pracownik rządu i bliski współpracownik premiera zachowa konieczną niezależność. By dobrze wypełniać ustawowe obowiązki, prezes tego urzędu powinien mieć pełną niezależność od rządu, a taką prezentowała poprzednia prezes — mówi Maciej Grelowski, szef Rady Głównej Business Centre Club. Podobnie wypowiada się Andrzej Sadowski, wiceprezes Centrum im. Adama Smitha.

— Dymisjonując Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel premier pokazał, że szef UOKiK nie może mu się stawiać. Obawiam się, że urząd pod nowym kierownictwem będzie realizował politykę rządu, a nie stał na straży interesów wolnego rynku oraz konsumentów — mówi Andrzej Sadowski.

Łagodniejszy jest Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

— Byłem przeciwny odwoływaniu poprzedniej prezes, jednak premier ma prawo powołać kogo chce. Oczywiście z zachowaniem wymogów prawnych. Rząd raczej nie będzie miał kłopotów z nowym szefem UOKiK. Za wcześnie jednak przesądzać, że Adam Jasser nie będzie niezależny w decyzjach. Czas pokaże — mówi Andrzej Arendarski. Ciepło o prezesie UOKiK wypowiada się natomiast Andrzej Malinowski, szef Pracodawców RP.

— Krytykowałem poprzednią prezes za dogmatyzm prawniczy i nieliczenie się z realiami gospodarczymi. Pan Jasser jest dobry merytorycznie w kwestiach gospodarczych — uważa Andrzej Malinowski.

Warunki konieczne

Stanowisko prezesa UOKiK może zajmować osoba która: 1. Ma tytuł magistra lub równorzędny 2. Jest obywatelem polskim 3. Korzysta z pełni praw publicznych 4. Nie była skazana prawomocnym wyrokiem 5. Ma kompetencje kierownicze 6. Ma co najmniej sześcioletni staż pracy, w tym minimum trzyletni na stanowisku kierowniczym 7. Ma wykształcenie i wiedzę z zakresu spraw należących do właściwości prezesa urzędu spraw zagranicznych, Cezary Banasiński, były prezes UOKiK, członek Kolegium NIK.

3 PYTANIA DO ADAMA JASSERA, BYŁEGO SEKRETARZA STANU W KANCELARII PREMIERA

Wszystko jest w CV

1. Dlaczego zdecydował się pan kandydować na prezesa UOKiK?

Adam Jasser: Zdecydowałem się stanąć do konkursu na to stanowisko po głębokim namyśle nad tym, jakie cechy uważam za najistotniejsze dla kierowania UOKiK. Prezes UOKIK musi przede wszystkim rozumieć funkcjonowanie gospodarki rynkowej i być strażnikiem wolnego rynku. Tak się składa, że ponad 20 lat mojej kariery zawodowej to właśnie obserwowanie i analizowanie funkcjonowania gospodarki rynkowej w jej różnych wariacjach — anglosaskiej, nordyckiej, niemieckiej i wreszcie krajów reformujących się takich jak Polska, Czechy czy nawet Bałkany. Dzięki pracy w KPRM wiem, czym jest w praktyce budowanie merytorycznego konsensusu wokół trudnych gospodarczych i społecznych projektów. Te moje doświadczenia, również ostatnie cztery lata spędzone w centrum rządu, przekonują mnie, że istotną kwestią dla prezesa UOKiK jest także zapewnienie harmonijnej komunikacji pomiędzy rynkiem a instytucjami publicznymi. Tylko tak można maksymalizować szanse rozwojowe kraju. Tworzyć to, co w teorii konkurencji nazywa się dobrostanem lub dobrobytem.

2. Czy posiada pan wymagane przez ustawę wykształcenie?

Wszystko jest w moim CV. Komisja konkursowa uznała je za wystarczające.

3 Jaka strategię zamierza pan realizować?

To definiuje ustawa. Jedną z miar sukcesu UOKiK jest skuteczność oraz szybkość interwencji i decyzji, często w porozumieniu z innymi regulatorami. Dla konsumentów i przedsiębiorców liczy się szybka eliminacja patologii i uczciwy, konkurencyjny rynek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane