Szef "Wiadomości" TVP Robert Kozak odwołany

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-05-2006, 22:32

Prezes TVP Bronisław Wildstein odwołał w czwartek kierownika redakcji "Wiadomości" i "Teleexpressu" Roberta Kozaka. Chwilowo "Wiadomości" nie będą miały nowego szefa, a redakcją od piątku pokieruje zastępca kierownika Radosław Rybiński - poinformowało PAP biuro prasowe TVP.

Prezes TVP Bronisław Wildstein odwołał w czwartek kierownika redakcji "Wiadomości" i "Teleexpressu" Roberta Kozaka. Chwilowo "Wiadomości" nie będą miały nowego szefa, a redakcją od piątku pokieruje zastępca kierownika Radosław Rybiński - poinformowało PAP biuro prasowe TVP.

"Jednym z powodów odwołania Kozaka były nie najlepsze wyniki oglądalności - tzn. nie były one takie jak się można było oczekiwać. Mam inne oczekiwania wobec szefa +Wiadomości+ i myślę, że osoba którą mianuję na miejsce Kozaka będzie w stanie uczynić ten program bardziej atrakcyjnym" - powiedział w rozmowie PAP prezes TVP.

Wildstein dodał, że zna już nazwisko nowego szefa "Wiadomości", nie może go jednak na razie zdradzić. "Dobrzy ludzie na rynku są związani, potrzeba więc czasu, by mogli wywiązać się ze swoich zobowiązań. Nie byłoby więc najlepiej gdyby wcześniej to nazwisko pojawiło się w mediach" - powiedział Wildstein.

Rybiński powiedział PAP, że został poproszony przez prezesa Wildsteina o przejęcie obowiązków szefa "Wiadomości" do czasu powołania nowego kierownika redakcji. "To ma się stać w ciągu najbliższych tygodni najdalej za półtora miesiąca" - dodał.

Podkreślił, że nie zamierza w tym czasie dokonywać żadnych zmian w "Wiadomościach". "Nie będzie żadnych zmian ani wydawców, ani reporterów, ani prowadzących, a od pana prezesa dostałem zapewnienie, że ci ludzie będą mieli zagwarantowaną niezależność działania" - podkreślił Rybiński.

Kozak powiedział PAP, że głównym argumentem, jaki zawarto w uzasadnieniu wypowiedzenia była utrata zaufania do jego osoby. "Uzasadnienie to zawiera jednak nieprawdziwe fakty, w tym spadek oglądalności +Wiadomości+, co jest kompletną nieprawdą" - powiedział Kozak.

Tymczasem według danych AGB Nielsen Media Research, przygotowanych dla wortalu Wirtualnemedia.pl w kwietniu "Wiadomości" oglądało średnio ponad 4,6 milionów widzów - to o prawie 900 000 mniej niż w analogicznym okresie 2005 roku. Kozak zwrócił jednak uwagę, że w kwietniu 2005 r. widownia "Wiadomości" znacznie wzrosła (1,5 mln osób) ze względu na śmierć papieża Jana Pawła II.

Według Rybińskiego wiosną zeszłego roku "Wiadomości" "miały średnio mniej więcej dwie trzecie sumy widowni Polsatowskich +Wydarzeń+ i +Faktów+ TVN, natomiast w tej chwili mają sto procent sumy tej widowni".

Kozak był kierownikiem Redakcji Audycji Informacyjnych Programu 1, której podlegały "Wiadomości" i "Teleexpress", od marca 2005 r. Wcześniej kierował warszawskim biurem sekcji polskiej BBC.

Rybiński jest zastępcą kierownika redakcji "Wiadomości" od października 2004 roku. W latach 1995-1996 pracował jako reporter programu TVP "Puls Dnia" a w latach 1993-97 był reporterem Radia Wolna Europa. Był szefem Redakcji Informacji w Radiu Plus (1998- 2001) i zastępcą kierownika Redakcji Krajowej w "Życiu" (2001- 2002). Współpracował też z tygodnikiem "Nowe Państwo" (1995-2002). Ukończył Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Ma 39 lat.

Odwołanie szefa "Wiadomości" nie jest pierwszą decyzją personalną nowego prezesa telewizji publicznej Bronisława Wildsteina. W poniedziałek wręczył on wypowiedzenie dyrektorowi Jedynki Maciejowi Grzywaczewskiemu, a we wtorek stanowisko stracił szef biura programowego Piotr Radziszewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane