Czytasz dzięki

Szefernaker: większa samodzielność samorządów to osłabienie państwa

  • PAP
opublikowano: 24-06-2019, 07:46

Oddanie większej samodzielności samorządom prowadziłoby do federalizacji, a w konsekwencji do potężnego osłabienia państwa, powiedział w tygodniku "Do Rzeczy" sekretarz stanu w MSWiA Paweł Szefernaker.

Sekretarz stanu w MSWiA Paweł Szefernaker przekonywał, że polskie samorządy mają dużo więcej kompetencji, niż te w innych państwach europejskich. "Jest rozbudowana Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, która opiniuje wszystkie ustawy dotyczące działania samorządu" - podkreślił.

Przekonywał, że "rząd PiS dziś idzie w drugim kierunku - przywracanie instytucji państwa w terenie: posterunków policji, oddziałów Poczty Polskiej, połączeń PKS". "Nie wyobrażam sobie by te kompetencje oddać samorządom i żeby różne działania, które dziś są ujednolicone w całym państwie były wykonywane przez 16 różnych samorządów, w każdym inaczej. To prowadziłoby do federalizacji, a w konsekwencji do potężnego osłabienia państwa" - ocenił.

Wiceszef MSWiA był też pytany o zapowiadaną wspólną listę opozycji i samorządowców do Senatu. Zwrócił uwagę, że Polacy zupełnie inaczej podchodzą do wyborów samorządowych, a inaczej do parlamentarnych. "W wyborach parlamentarnych bardziej kierują się sympatią polityczną do danej partii niż do danego człowieka, w tym wypadku samorządowca". Przyznał zarazem, że "trzeba być czujnym, analizować zachowania polityczne rywali". "Na pewno nie wolno ich nie doceniać, ale też nie ma co ich przeceniać" - powiedział.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane