Szefowa MFW: plan ratunkowy dla Cypru jest wiarygodny

PAP
opublikowano: 25-03-2013, 09:52

Porozumienie w sprawie pomocy dla Cypru zawiera wyczerpujący i wiarygodny plan radzenia sobie z aktualnymi wyzwaniami gospodarczymi tego kraju - oświadczyła w poniedziałek szefowa Międzynarodowego Fundusz Walutowego (MFW) Christine Lagarde.

"Umowa jest podstawą do przywrócenia zaufania do systemu bankowego, który jest kluczowy we wspieraniu wzrostu" gospodarczego - czytamy w komunikacie Lagarde, opublikowanym na stronie MFW. Była to reakcja na uzgodnienie w nocy z niedzieli na poniedziałek przez ministrów finansów strefy euro warunków programu pomocy dla zagrożonego bankructwem Cypru.

Szefowa MFW zapowiedziała, że w najbliższych tygodniach "przedstawi zarządowi rekomendację dotyczącą potencjalnego wsparcia finansowego" dla Cypru.

"Plan koncentruje się na radzeniu sobie z dwoma problematycznymi bankami i na całkowitej ochronie ubezpieczonych depozytów we wszystkich bankach. Poprzez jasną strategię, która zapewnia stabilność zadłużenia i nie obciąża nadmiernie cypryjskiego podatnika, bezpośrednio zajmuje się on zasadniczym problemem systemu bankowego" - napisała Lagarde.

Plan zapewnia "trwałe i w pełni sfinansowane rozwiązanie podstawowych problemów Cypru oraz umieszcza go na drodze do uzdrowienia" - dodała.

Dyrektor generalna MFW poinformowała, że przedstawiciele MFW i europejscy partnerzy będą teraz na Cyprze uzgadniać szczegóły techniczne porozumienia.

Dzięki porozumieniu Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i MFW w wysokości 10 mld euro na uratowanie swojego sektora bankowego przed załamaniem. W zamian kraj ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację. Plan przewiduje likwidację jednego z największych banków, Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli dużych depozytów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Szefowa MFW: plan ratunkowy dla Cypru jest wiarygodny