Szefowa MRPiPS: stopa bezrobocia na koniec roku może wynieść 5,4 proc.

  • PAP
opublikowano: 07-08-2019, 21:01

Stopa bezrobocia na koniec roku może wynieść 5,4 proc., powiedziała w środę wieczorem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Szefowa MRPiPS podała w środę przed południem, że szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu wyniosła 5,2 proc. Rok do roku to spadek o 0,6 pkt. proc. To najlepszy wynik od 1991 roku.

"Przewidujemy, że sierpień też będzie dobrym miesiącem, być może jeszcze wrzesień, bo prace dorywcze (sezonowe – PAP) trwają. Mamy nadzieję, że koniec roku zakończy się wynikiem 5,4 proc. Oby tak się stało. Aktywizacja działa" – wskazała na antenie TVP Borys-Szopa, która była gościem "Wiadomości".

Minister oceniła, że dane pokazują, iż przez ostatnie cztery lata rynek pracy rozwinął się i jest w dobrej kondycji. Jak zauważyła, w rejestrach urzędów pracy na koniec 2015 roku figurowało ponad 1,5 mln bezrobotnych. W lipcu br. – jak podkreśliła – ta liczba spadła do ok. 860 tys. osób.

"To niesamowity skok. Najbardziej cieszy aktywizacja osób młodych i osób trwale bezrobotnych. Oni znajdują pracę, chcą pracować i to jest budujące" – zaznaczyła szefowa MRPiPS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane