Szefowa WTO: problemy w łańcuchach dostaw są przejściowe

opublikowano: 25-11-2021, 17:55

Ngozi Okonjo-Iweala uważa, że problemy łańcuchów dostaw będą krótkotrwałe i nie potrwają dłużej niż do końca przyszłego roku, informuje Reuters.

- Nasza ocena tej sytuacji jest taka, że nie jest to problem strukturalny. To problem przejściowy – powiedziała szefowa Światowej Organizacji Handlu w czwartek.

Ngozi Okonjo-Iweala spodziewa się, że problemy łańcuchów dostaw będą występować jeszcze w przyszłym roku, ale nie dłużej.

Ngozi Okonjo-Iweala, fot. Bloomberg
Ngozi Okonjo-Iweala, fot. Bloomberg

Reuters przypomina, że problemy łańcuchów dostaw są wynikiem zakłóceń spowodowanych w globalnej gospodarce przez pandemię COVID-19. Uważane są za częściową przyczynę wysokiej inflacji na świecie.

Kilka dni temu Esben Poulsson, szef Międzynarodowej Izby Transportu Morskiego przekonywał w CNBC, że globalne łańcuchy dostaw najgorsze mają już za sobą.

- Mogą być jeszcze wahania, ale ogólnie uważam, że najgorsze już minęło – powiedział Poulsson.

Potwierdza to World Container Index firmy konsultingowej Drewry, który spada od końca września, kiedy pokazywał koszt przewozu 40-stopowego kontenera wynoszący ponad 10 tys. USD. Obecnie to 9186 USD. Indeks jest 224 proc. wyżej niż rok temu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane