Szeptelowi grozi korekta

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 25-02-2000, 00:00

Szeptelowi grozi korekta

Po spektakularnych wzrostach w ciągu ostatnich tygodni kurs Szeptela załamał się. Niewykluczone, że jest to zapowiedź większej korekty, która może wystąpić na tym papierze.

Po trwających od kilku tygodni wzrostach akcje Przedsiębiorstwa Telekomunikacyjnego Szeptel z Szepietowa zanotowały wczoraj ponad 6-proc. korektę. W czwartek papiery spółki wyceniono w trakcie notowań jednolitych na 38 zł, podczas gdy dzień wcześniej ich cena przekroczyła nawet 40 zł. W pierwszych godzinach notowań ciągłych Szeptel w dużej mierze odrobił tę stratę, jednak czym bliżej końca sesji, tym mniej było chętnych do kupna papierów powyżej 37 zł za sztukę.

Tylko od początku lutego kurs akcji Szeptela wzrósł 2,5-krotnie. Spółka wyceniana jest obecnie na prawie 400 mln zł. Jej wskaźnik C/Z przekracza 200, a C/WK sięga 14. Wyższy ma jedynie ComArch (C/WK=22) oraz Softbank (14). Pozostałe firmy teleinformatyczne wypadają znacznie słabiej. Nawet jeśli zysk netto Szeptela wzrósłby do 15 mln zł rocznie, to ryzykowne wydawałoby się angażowanie w papiery spółki po cenie wyższej od 18 zł. Tymczasem nie brak i takich, którzy płacą ponad 40 zł. Ostatnio wśród akcjonariuszy przedsiębiorstwa pojawił się BGŻ, który posiada już 1 mln akcji, stanowiących 9,90 proc. kapitału akcyjnego i 9,1 proc. głosów na WZA Szeptela. W marcu ma się zebrać WZA Szeptela, które zdecyduje o dwóch nowych emisjach akcji, które zwiekszą kapitał spółki o kwotę nie mniejszą niż 5,5 mln zł i nie większą niż 11 mln zł. Obecnie wynosi on 10,1 mln zł i dzieli się na 10,1 mln akcji serii A-G. Od 5 mln do 10,5 mln walorów serii H zarząd przedsiębiorstwa ma zamiar zaoferować wybranym inwestorom, którzy w jego opinii zapewnią właściwy rozwój firmy. Akcje serii I przeznaczone będą dla zarządu i pracowników Szeptela oraz dla właścicieli przejmowanych firm internetowych. Subskrypcja nowych papierów spółki planowana jest na maj. Ich cena emisyjna ma być zbliżona do wyceny akcji spółki na GPW. Szeptel rozważa także możliwość wyemitowania obligacji zamiennych albo sprzedaży swoich akcji na amerykańskiej giełdzie NASDAQ.

Przedstawiciele spółki zapowiedzieli również budowę ogólnopolskiej sieci szkieletowej, która miałaby być gotowa do połowy 2001 roku. Spółka ma koncesję na świadczenie usług transmisji danych, dostępu do Internetu oraz zezwolenie na budowę własnej sieci na terenie całej Polski. Nowa strategia spółki pod nazwą Szeptel. net zakłada, że w ciągu najbliższych pięciu lat Szeptel stanie się głównym niezależnym dostawcą usług szybkiego dostępu do sieci Internet oraz transmisji danych w Polsce za pomocą własnej sieci Szeptel. net. Realizacja tych planów będzie wymagała zainwestowania 100 mln USD w ciągu najbliższych dwóch lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy