Sześciu chce kupić Sklejkę Orzechowo

  • Emil Górecki
14-04-2015, 00:00

Po latach przygotowań państwowy producent sklejki jest bliski sprzedaży. Chętni są najwięksi z branży.

Sześć podmiotów jest zainteresowanych przejęciem od skarbu państwa producenta sklejek i płyt stolarskich Sklejka Orzechowo. Wstępne oferty złożyły: kielecki Barlinek należący do Michała Sołowowa, spółka Boro z Tomaszowa Mazowieckiego, konsorcjum spółki Fibris i funduszu Tar Heel Capital FIZAN, konsorcjum z giełdowym DGA, Sklejka-Pisz z grupy Pagedu oraz poznańskie P1 Nieruchomości. Sklejka Orzechowo jest producentem sklejek suchotrwałych, wodoodpornych, okleinowanych, szalunkowych, antypoślizgowych i profilowych.

Jej głównymi klientami są producenci materiałów podłogowych, firmy meblarskie i branża transportowa. W 2013 r. spółka osiągnęła 11,4 mln zł przychodów i 247 tys. zł czystego zysku. Zatrudnia ok. 360 pracowników. To już drugie podejście do sprzedaży tej spółki. Do 2011 r. uniemożliwiały ją roszczenia spadkobierców byłych właścicieli.

Po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego o bezpodstawnościroszczeń wynegocjowano warunki sprzedaży, jednak sama transakcja została zablokowana przez ministerstwo skarbu, z powodu wątpliwości dotyczących wyceny. W tegorocznym planie przychodów z prywatyzacji MSP zakłada pozyskanie 1,2 mld zł. Z około 80 podmiotów przeznaczonych do sprzedaży w tym roku, w większości skarb ma mniejszościowe udziały, często poniżej 10 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sześciu chce kupić Sklejkę Orzechowo