Szkocja może wyemitować po raz pierwszy obligacje

opublikowano: 01-04-2021, 09:31

Rząd Szkocji rozważa pozyskanie po raz pierwszy pieniędzy na rynku kapitałowym. Ma to podtekst polityczny.

Szkocja od 2015 roku ma możliwość emisji swojego długu. Dotychczas nie korzystała z tej możliwości, bo jak wynikało z wewnętrznych dokumentów, jej rząd nie widział w tym finansowego sensu. Obecnie sprawa ma kontekst polityczny. W maju w Szkocji odbędą się wybory i rządząca Szkocka Partia Narodowa (SNP) myśli o przeprowadzeniu po ewentualnej wygranej kolejnego referendum w sprawie niepodległości. Jej rzecznik mówi, że celem ewentualnej emisji obligacji Szkocji byłoby pozyskanie pieniędzy m.in. na inwestycje w zeroemisyjność.

- Ponieważ zostałby emitowane przez rząd, którego celem jest secesja, ogólny kurs fiskalny teoretycznie niezależnej Szkocji będzie miał kluczowe znaczenie dla wyceny tych papierów – powiedział Ross Hutchison, dyrektor ds. inwestycji w Aberdeen Standard Investments w Edynburgu. – „Zielony” element to interesujący pomysł i oczywiście może przyciągnąć uwagę inwestorów – dodał.

Dyskusja w sprawie emisji obligacji przez Szkocję jest na wstępnym etapie i prawdopodobnie nie zakończy się przed wyborami 6 maja. Sondaże dają SNP 50/50 szans zdobycia większości.

Ostatnie referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbyło się w 2014 roku po zdobyciu przez SNP większości po wyborach trzy lata wcześniej. 55 proc. uczestników referendum opowiedziało się za pozostaniem Szkocji w Wielkiej Brytanii po obiecaniu przez Londyn większej autonomii, m.in. w pożyczaniu pieniędzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane