Szkoła to twardy chleb

MK
opublikowano: 20-11-2009, 00:00

Dlaczego praca w szkole jest niewdzięczna? Główny powód to brak powiązania między oceną osiągnięć nauczycieli a dowodami i uznania.

Dlaczego praca w szkole jest niewdzięczna? Główny powód to brak powiązania między oceną osiągnięć nauczycieli a dowodami i uznania.

Ponad 90 proc. belfrów w Australii, Belgii, Danii, Irlandii i Norwegii nie spodziewa się żadnej nagrody w przypadku podwyższenia przez nich jakości nauczania — wynika z ostatniego raportu OECD, przygotowanego przy wsparciu Komisji Europejskiej. W Bułgarii i w Polsce nauczyciele są mniej pesymistyczni, ale i tak niemal połowa nie widzi żadnych zachęt do doskonalenia się. Brakowi systemu motywowania w niektórych krajach towarzyszy brak systematycznej oceny nauczycieli, którzy nie otrzymują nawet informacji zwrotnych o ich pracy. Tak jest w przypadku ponad 25 proc. nauczycieli w Irlandii i Portugalii, 45 proc. w Hiszpanii i 55 proc. we Włoszech.

W Estonii, Włoszech, na Słowacji i w Hiszpanii ponad 70 proc. nauczycieli gimnazjów pracuje w szkołach, w których złe zachowanie uczniów na lekcjach w "pewnym zakresie" lub "znacznie" zakłóca proces nauczania. Średnio 13 proc. czasu spędzanego w klasie nauczyciele poświęcają na utrzymanie dyscypliny. W Bułgarii, Estonii, na Litwie i w Polsce traci się w ten sposób mniej niż 10 proc. czasu. Inne, obok złego zachowania uczniów, czynniki zakłócające naukę to nieobecności uczniów (46 proc.), ich spóźnienia (39 proc.), bezczelność i przekleństwa (37 proc.), a także zastraszanie lub zniewagi adresowane do kolegów (35 proc).

Średnio 38 proc. nauczycieli, którzy wzięli udział w badaniu, pracuje w szkołach, w których brakuje wykwalifikowanych pracowników. W Polsce dotyczy to jedynie 12 proc. szkół. W Turcji jednak aż 78 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu