Szprotawa ściągnęła producenta z TOP100

opublikowano: 23-09-2022, 14:41
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Chińska firma zainwestuje w województwie lubuskim 80 mln EUR w fabrykę części dla Mercedesa.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jaka firma inwestuje w Szprotawie
  • ile osób zatrudni

Minth Group, która jest w TOP100 producentów części motoryzacyjnych, zainwestuje w Szprotawie, w województwie lubuskim. Na 12 ha zbuduje fabrykę części samochodowych dla Mercedesa, a w przyszłości również Porsche, BMW i Audi. Zainwestuje 80 mln EUR i zatrudni prawie 500 osób. To największa inwestycja w mieście. Fabryka będzie produkować obudowy do baterii litowo-jonowych montowanych w samochodach elektrycznych oraz elementy dekoracyjne: części karoserii i bagażnika. Będzie się w niej odbywać głównie obróbka metali: spawanie, stamping, formowanie, cięcie czy obróbka powierzchniowa. Powstaną obudowy baterii dla modeli aut Mercedes-Benz.

— W Polsce szybko powiększa się liczba firm rozwijających produkcję w sektorze elektromobilności. Największy wzrost inwestycji w branży obserwowaliśmy w 2019 r. Mamy jednak nadzieję, że będzie coraz większy. Zakład w Szprotawie to kolejne potwierdzenie, po zlokalizowanej pod Wrocławiem największej w Europie fabryce baterii do samochodów, atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju w tej branży. Elektromobilność to naprawdę ogromna okazja dla Polski. Mamy szansę wejść w tym sektorze do ścisłej światowej czołówki — mówi Piotr Dytko, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Inwestor wybrał Szprotawę, gdyż miasto znajduje się blisko granic z Niemcami i Czechami oraz autostrady A4. Został zwolniony z CIT na 12 lat w ramach Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Rodzinna spółka:
Rodzinna spółka:
Wei Ching Lien, od lipca tymczasowa prezeska Minth Group, pracuje w firmie od 2002 r. Początkowo była konsultantką ds. rozwoju i optymalizacji szkoleń pracowników. W latach 2011-12 była szefową HR. Jest żoną Chin Jong Hwa, właściciela kontrolnego pakietu akcji spółki i byłego dyrektora wykonawczego oraz matką Chin Chien Ya, obecnej dyrektor wykonawczej.

Minth Group to firma z tajwańskim rodowodem, ale główną siedzibę ma w Chinach. Została założona w 1992 r., ma 50 zakładów w Chinach, USA, Japonii, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Czechach i Serbii, w których pracuje 18 tys. osób. Od 2005 r. jest notowana na giełdzie w Hongkongu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane