Sztuczna inteligencja wchodzi na rynek pracy

opublikowano: 07-06-2017, 18:40
aktualizacja: 07-06-2017, 18:41

Firma Connectis we współpracy z Politechniką Warszawską rozpoczyna realizację projektu, którego celem jest stworzenie systemu zwiększającego precyzję rekrutacji m.in. zespołów IT.

Przedstawiciele Connectis, spółki zajmującej się tworzeniem oprogramowania, realizującej projekty na zlecenie zewnętrznych firm, zauważyli na rynku potrzebę szybkiego i precyzyjnego doboru specjalistów IT do konkretnych projektów czy stałej współpracy z firmami. Ich zdaniem, rozwiązaniem problemu może być automatyzacja część procesu rekrutacyjnego - poszukiwania specjalistów i analizy ich kompetencji. W jaki sposób? Dzięki algorytmom sztucznej inteligencji. 

iStock

Możliwości stworzenia takiego systemu informatycznego Connectis przeanalizuje - w ramach projektu badawczego dofinansowanego z pieniędzy unijnych - wspólnie z naukowcami z Politechniki Warszawskiej. W myśl konceptu, zaawansowane algorytmy będą zdolne do przeprowadzenia analizy potrzeb danej firmy i doboru odpowiednich kandydatów do pracy. Będą oni wyszukiwani m.in. na podstawie informacji dostępnych w internecie. Rozwiązanie ma na bieżąco aktualizować  dane kandydatów i „uczyć się” trafnego dopasowywania ich do konkretnych projektów.  Jeśli założenia okażą się trafne, system w przyszłości będzie mógł zostać wykorzystany również w innych branżach. 

- Szacujemy, że taka opcja dziesięciokrotnie skróci czas wyszukiwania właściwego eksperta do danego projektu. Wykorzystując tzw. web mining i web harvesting, będziemy w stanie znaleźć dużo więcej informacji o kandydacie w internecie, niż on sam wpisuje do CV. Wielokrotnie nie podajemy wszystkich naszych osiągnięć, pomijamy fakt udzielania się na forach internetowych czy pracy przy niszowych projektach. Ta funkcjonalność sprawi również, że pracodawcy będą mogli sprawdzić, czy nasze CV zawiera wiarygodne informacje, czy faktycznie braliśmy udział w danym kursie lub uczestniczyliśmy w konkretnej konferencji – zaznacza Michał Gierczak, prezes Connectis. 

Prace badawcze zostaną zakończone w trzecim kwartale 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane