Sztuczna inteligencja wygrała z człowiekiem w teście językowym

PAP/DI
opublikowano: 15-01-2018, 12:29
aktualizacja: 15-01-2018, 12:30

Oparte na głębokich sieciach neuronowych sztuczne inteligencje opracowane niezależnie przez Alibabę i Microsoft osiągnęły wyższe od ludzi wyniki w teście Uniwersytetu Stanforda z zakresu czytania i rozumienia tekstu - podała agencja Bloomberg.

W ramach przeprowadzonych w drugim tygodniu stycznia testów sztuczna inteligencja (SI) Alibaby odnotowała wynik 82,44 proc. W zakończonym dzień później identycznym sprawdzianie sieć neuronowa Microsoftu uzyskała 82,65 proc. Ludzie uczestniczący w teście osiągali wynik 82,30 proc.

Złożony z ponad 100 tys. pytań test językowy kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda jest uznawany za najbardziej miarodajny sprawdzian maszynowego odczytu języka naturalnego. Za podstawę do pytań posłużyło ponad 500 artykułów zaczerpniętych z Wikipedii. Ma to pozwolić na sprawdzenie, czy testowane modele uczenia maszynowego są w stanie przetworzyć dużą ilość informacji w języku naturalnym przed udzieleniem dokładnych odpowiedzi na pytania.

Sieci neuronowe stosujące algorytmy głębokiego uczenia naśladują ludzki sposób rozumienia i przetwarzania języka naturalnego. Rozwój tej technologii ma znaleźć zastosowanie między innymi w mediach społecznościowych i personalizowanym marketingu, a także w pojazdach autonomicznych oraz w obsłudze klienta i innych sektorach.

Alibaba jest jedną z kilku chińskich firm technologicznych (obok Tencenta i Baidu) uczestniczących w wyścigu do stworzenia sztucznej inteligencji, do czego wezwał w październiku ubiegłego roku prezydent Xi Jinping. Chiny chcą wysunąć się na pozycję światowego lidera w badaniach nad SI do 2030 r. Wcześniej we wrześniu rosyjski prezydent Władimir Putin wygłosił przemówienie, w którym nazwał sztuczną inteligencję "przyszłością nie tylko dla Rosji, ale dla całej ludzkości" i zapowiedział, że liderzy w jej rozwoju mogą zdobyć władzę nad światem. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP/DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu