Sztuczna inteligencja zaplanuje karierę

opublikowano: 22-11-2016, 22:00

PwC realizuje niecodzienny projekt — MatchBeta. Pomoże on dopasować do firm najlepszych pracowników.

Przedsięwzięcie MatchBeta zostało opracowane przez zespół Data Analytics PwC i Centrum Innowacji Uniwersytetu SWPS. Jego kluczowym elementem jest sztuczna inteligencja, a dokładnie system o nazwie M.A.I.A. (Matching Artificial Inteligence Assistant). Projekt powstał, by wspierać pracodawców w procesie rekrutacyjnym oraz młodych pracowników, w tym stażystów, w planowaniu własnej kariery zawodowej. Rozwiązanie pomożefirmom skompletować dopasowane do nich zespoły.

Zobacz więcej

Pepper, robot wyprodukowany przez Softbank Robotics (fot. Bloomberg)

— Rynek pracy w ciągu ostatnich kilku lat diametralnie się zmienił. W związku z transformacją cyfrową pojawiło się wiele nowych zawodów, a pokolenie milenialsów, które już teraz na świecie stanowi niemal połowę pracowników, jest o wiele bardziej wymagające co do rodzaju i formy zatrudnienia niż ich starsi koledzy. Na pracodawcach wymusza to dostosowanie się do nowych reguł gry, bo dotychczasowe metody rekrutacji okazują się coraz mniej efektywne — twierdzi Adam Krasoń, prezes firmy doradczej PwC. Jak działa M.A.I.A.? System bazuje na testach psychologicznychopracowanych przez specjalistów z Centrum Innowacji Uniwersytetu SWPS. Będą je wypełniać doświadczeni pracownicy, absolwenci i studenci oraz pracodawcy.

— Stworzyliśmy startową wersję testu, teraz czas na zbieranie danych. Im więcej pracowników i absolwentów uda nam się przebadać, tym nasze wnioskowania będą bardziej dokładne. W kolejnych etapach planujemy opracowanie norm do testu tak, aby każdy mógł porównać swój wynik do rówieśników czy osób pracujących na podobnych stanowiskach, co pomoże w określeniu swoich mocniejszych i słabszych stron — wyjaśnia dr Magdalena Kaczmarek z Wydziału PsychologiiUniwersytetu SWPS w Warszawie.

System wraz z dopływem nowych danych „uczy się” zależności pomiędzy umiejętnościami i preferencjami pracowników, a poszczególnymi zawodami, a także poziomem satysfakcji z wykonywanej pracy. Na tej podstawie tworzone są profile behawioralno-zawodowe, dzięki którym określone mogą zostać predyspozycje zawodowe konkretnych ludzi. W ramach projektu MatchBeta stworzona zostanie także rozbudowana Karieroteka grupująca wiedzę o nowych zawodach i związanych z nimi kompetencjach oraz oczekiwaniach firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu