Sztuczna inteligencja znajdzie pracę i pracownika

Justyna Smolińska
opublikowano: 06-07-2018, 17:10

W dzisiejszym "Pomyśle na biznes" pokażemy firmę, która postanowiła ułatwić kandydatom szukanie pracy, a pracodawcom pomóc w znalezieniu odpowiednich pracowników - wszystko za pomocą sztucznej inteligencji. Przedstawiamy wam Emplobota.

Internet zdecydowanie ułatwił szukanie pracy, jednak nadal proces ten pochłania sporo czasu. Musimy przekopać się przez setki ofert, wysyłać CV, a potem liczyć, że ktoś nam odpowie. Pracodawcy też lekko nie mają - ktoś te e-maile i tysiące CV musi przejrzeć i wybrać odpowiednich kandydatów, którzy zaproszeni zostaną na rozmowę rekrutacyjną. Cały ten proces ma właśnie ułatwić Emplobot.

- Sam Emplobot w założeniu był botem, który szuka ludziom pracy. Skupialiśmy się bardziej na stronie pracownika. Chcieliśmy pomóc pracownikowi. Sam proces poszukiwania pracy jest pracą samą w sobie i chcieliśmy to zmienić. Stąd pomysł na Emplobota - bota, który szuka ludziom pracy - mówi Krzysztof Sobczak, prezes Emplocity i współtwórca Emplobota.

Potem jednak, pomysł przerodził się w biznes.

- W biznes się to przerodziło w zasadzie we wrześniu ubiegłego roku. Po premierze Emplobota - bota, który szuka ludziom pracy, następnego dnia na skrzynkę mailową, gdzie zwykle przychodziły oferty salonów masażu czy biur tłumaczeń, otrzymaliśmy zapytanie od jednego z największych polskich banków, czy możemy im zrobić takiego Emplobota u nich w firmie, który będzie rozmawiał z kandydatami i pomagał znaleźć pracę w obrębie danej instytucji - mówi Sobczak.

Tak wszystko się zaczęło. Zapytań przyszło w sumie kilkaset.

Jak to wszystko działa? Działanie bota jest proste. Emplobot zadaje ci kilka pytań m.in o posiadane umiejętności, doświadczenie zawodowe czy preferowane zarobki i... na tym twoja rola się kończy.

- Rozwiązanie składa się z dwóch części: z chatbota, który w formie widgetu jest umieszczany na stronie pracodawcy. On poprzez interakcje z kandydatami czy osobami odwiedzającymi daną stronę, zbiera odpowiednie informacje od kandydata, prowadzi go przez proces rekrutacji, odpowiada na pytania. Następnie dane zebrane właśnie od tego kandydata podczas rozmowy, są matchowane z ofertami pracy danego pracodawcy. Na koniec dnia rekruter otrzymuje listę najlepiej dopasowanych kandydatów, którzy rozmawiali właśnie z botem, którzy najbardziej pasują do danych ofert pracy i jednym kliknięciem jest w stanie zaprosić na rozmowy najbardziej pasujących kandydatów - mówi Krzysztof Sobczak, prezes Emplocity i współtwórca Emplobota.

Twórcy Emplobota nie poprzestają na Polsce. Teraz chcą otworzyć biuro w Stanach Zjednoczonych i tam konkurować z globalnymi gigantami.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Smolińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Sztuczna inteligencja znajdzie pracę i pracownika