Szwajcarska gospodarka złapała zadyszkę

opublikowano: 29-11-2018, 09:01

Można mówić o sporym zaskoczeniu. Szwajcarska gospodarka zamiast oczekiwanego wzrostu, odnotowała spadek co może nieco zachwiać wiarą w kraj i jego walutę, jako bezpieczną przystań.

W III kwartale 2018 r. PKB Helwetii skurczył się o 0,2 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Taki wynik kompletnie zaskoczył ekonomistów, których mediana prognoz zakładała wzrost rzędu 0,4 proc.

W II kwartale PKB wzrósł o 0,7 proc.

W relacji do analogicznego kwartału 2017 r. gospodarka urosła o 2,4 proc. co jest przyzwoitym wynikiem.

Silna, nieprzerwana faza wzrostu, którą szwajcarska gospodarka realizowała przez półtora roku została nagle przerwana – napisał w oświadczeniu Sekretariat ds. Gospodarczych SECO. W komunikacie dodano, że „Szwajcaria jest świadkiem znacznego pogorszenia koniunktury gospodarczej obserwowanego w tym samym czasie w innych krajach europejskich, w szczególności w Niemczech." 

Wśród negatywnych trendów wymienia się spadek dynamiki wzrostu konsumpcji gospodarstw domowych z 0,2 w II do 0,1 proc. w III kw. Eksport z wyłączeniem kosztowności spadł aż o 4,2 proc.  pogłębiając 0,3-proc. zniżkę kwartał wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu