Szwajcarzy inwestują w Iłży

opublikowano: 28-08-2018, 22:00

Schlegel, firma zajmująca się obróbką blachy, wyda 94 mln zł w starachowickiej strefie. W kolejce czeka 10 firm.

Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice, która na początku miesiąca wydała zezwolenie dla MAN Bus (118 mln zł na wdrożenie produkcji autobusów elektrycznych), ma kolejny hit.

— Wydaliśmy zezwolenie dla spółki Schlegel, rodzinnej firmy założonej w Szwajcarii, zajmującej się obróbką blachy, w tym laserowego cięcia i spawania. W pierwszym etapie zainwestuje 30 mln zł w budowę i wyposażenie zakładu, w którym zatrudni 40 osób. Docelowo planuje wydać blisko 94 mln zł i zatrudnić 130. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na IV kw. 2020 r. — mówi Marcin Perz, prezes starachowickiej strefy.

Zakład będzie pracował m.in. dla branży kolejowej, dla której wykona rozbudowę i kompletne pokrycie wnętrz wagonów. Firma kupiła ponad 8 ha w podstrefie Iłża.

— W powiecie radomskim stopa bezrobocia sięga 18 proc. i aż trzykrotnie przewyższa średnią krajową, w gminie Iłża wynosi 26 proc. — podkreśla Marcin Perz.

To ósme zezwolenie wydane w tym roku przez SSE Starachowice. Tegoroczni inwestorzy deklarują 280 mln zł nakładów i ponad 220 miejsc pracy.

— Toczą się jeszcze trzy procedury dotyczące wydania zezwoleń, czyli na starych zasadach. Siedmiu przedsiębiorców czeka na rozporządzenia, które umożliwią wydawanie decyzji o wsparciu w ramach nowej ustawy o wspieraniu inwestycji — mówi prezes.

Spółka jest też współorganizatorem European Rover Challenge (ERC), zawodów robotów marsjańskich, największego tego typu wydarzenia na świecie, które odbędziesię w Starachowicach w dniach 12-14 września. Zawody wzorowane są na University Rover Challenge, które odbywają się w USA, ale w tym roku będą większe: amerykańska edycja zgromadziła 36 zespołów z 10 krajów, a europejska — 40 z sześciu kontynentów. Zawodnicy pokażą w pełni funkcjonalnego robota marsjańskiego, budowanego na wzór obecnego już na Marsie pojazdu Curiosity lub mającego się tam pojawić za dwa lata robota ExoMars. Nagrodą główną tegorocznego ERC jest m.in. misja organizowana w 2020 r. przez Austriackie Forum Kosmiczne na pustyni w Omanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu