Szwecja będzie miała pierwszą „spółkę w ciemno”

opublikowano: 10-03-2021, 09:24

Bure Equity powołała do życia „spółkę w ciemno”. Firma inwestycyjna ze Sztokholmu podkreśla, że jest ona dostosowana do potrzeb szwedzkiego rynku.

Dostosowanie do potrzeb szwedzkiego rynku oznacza, że będzie ona miała charakter bardziej „długoterminowy i przemysłowy” w porównaniu ze „spółkami w ciemno” w USA, wyjaśnił Patrik Tigerschiold, szef Bure Equity.

„Spółki w ciemno” stały się bardzo popularne w okresie ostatnich 12 miesięcy w USA. Powstają w celu przejęcia, jednak inwestorzy kupujący ich akcje w pierwotnej ofercie publicznej nie znają jego celu. Dlatego zwykle największą zachętą są inwestorzy-założyciele i osoby firmujące „spółkę w ciemno”.

Bure Equity twierdzi, że zebrało już inwestorów założycieli, którymi będą największe szwedzkie fundusze emerytalne. „Spółka w ciemno” o nazwie ACQ Bure chce sprzedać akcje w pierwotnej ofercie publicznej na giełdzie w Sztokholmie za ok. 3,5 mld SEK (410 mln USD). W ciągu 360 miesięcy planuje przejęcie spółki, która nie jest notowana na giełdzie. Giełda w Sztokholmie przewiduje debiut ACQ Bure pod koniec marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane