Szwecja chce opodatkować mięso

AD, The Local
21-07-2015, 12:37

Produkcja mięsa jest nieefektywna i nieekologiczna, więc powinniśmy zmniejszyć jego spożycie dodatkowym podatkiem - przekonuje szwedzka organizacja Svensk mat och miljöinformation.

Szwedzka Informacja ds. Żywności i Środowiska (SMMI) bierze udział w pracach specjalnej grupy powołanej przez szwedzkie ministerstwo ds. Strategii, przyszłości i współpracy nordyckiej.Grupa ma wspólnie opracować strategię pro-ekologiczną państwa na najbliższe lata.

POLA BEZ KRÓW
Zobacz więcej

POLA BEZ KRÓW

Łąki i pola, które dziś są wykorzystywana do hodowli zwierząt na mięso mogłyby być wykorzystane do tworzenia biopaliw i naturalnych nawozów - przekonuje szwedzka organizacja Bloomberg

Zdaniem SMMI należy przede wszystkim uderzyć w producentów mięsa, bo właśnie przemysłowa hodowla zwierząt jest najbardziej nieefektywna i szkodliwa dla warunków naturalnych. - Powinniśmy wprowadzić dodatkowy podatek od sprzedaży mięsa, który uderzyłby w spożycie i zmniejszył produkcję, jako jedną z największych niszczycieli środowiska - przekonuje szef SMMI Per-Anders Jande. Przypomina, że do dostarczenia człowiekowi tej samej liczby wartości odżywczych rośliny potrzebują 1/10 energii zużywanej przez przemysłowo hodowane zwierzęta.

Dodatkowo zdaniem SMMI łąki i pola, które dziś są wykorzystywana do hodowli zwierząt na mięso mogłyby być wykorzystane do tworzenia biopaliw i naturalnych nawozów.

Szwecja już mocno stawia na żywność bezmięsną. Według danych opublikowanych roktemu już co 10. Szwed w ogóle nie je mięsa, a aż 37 proc. mięsożerców rozważa większe spożywanie potraw jarskich. Potwierdzają to doniesienia z lokalnego rynku produktów dla wegan i wegetarian, który przeżywa rozkwit oraz rosnąca popularność roślinnych substytutów mleka i mięsa.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD, The Local

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Szwecja chce opodatkować mięso