Szwecja wyprzedaje resztówkę Nordei

opublikowano: 19-06-2013, 11:33

O blisko połowę zmniejszył się udział szwedzkiego państwa w Nordei, największym skandynawskim banku, poinformował Reuters. Kurs zareagował spadkiem na te doniesienia.

Ze sprzedaży pakietu 260 mln akcji, rząd pozyskał 3 mld USD, które przeznaczone zostaną na spłatę zadłużenia kraju, co ma wzmocnić pozycję centro-prawicowego rządu przez przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi.

Notowania akcji banku Nordea na giełdzie w Sztokholmie (źródło: Bloomberg)
Notowania akcji banku Nordea na giełdzie w Sztokholmie (źródło: Bloomberg)
None
None

Po wtorkowej transakcji, która pierwotnie miała obejmować do 230 mln akcji, udział państwa obniżył się do 7 z 13,4 proc. Walory sprzedawany były w cenie 75 koron, o 4,8-proc. wyższej niż na zamknięciu sesji.

„To dobrze, że państwo redukuje stan posiadania bankowych akcji. Rolą państwa jest regulacja banków a nie ich posiadanie” – ocenia Peter Norman, minister finansów.

Informacja o spadku zaangażowania państwa została jednak negatywnie odebrana przez rynek. Kurs akcji spadał podczas środowej sesji początkowo o nawet 4 proc.

Szwedzki rząd jest drugim po Sampo, fińskiej grupie ubezpieczeniowo-inwestycyjnej, udziałowcem Nordei. Finowie kontrolują około 20 proc. kapitału Nordei. Ostatnio informowali, że co prawda są zainteresowani dokupieniem udziałów, jednak nie chcą przekraczać progu 25 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane