Szwedzi decydują o euro

Agnieszka Morawiecka
opublikowano: 12-09-2003, 00:00

W niedzielę Szwedzi podejmą decyzję w sprawie wejścia do Europejskiej Unii Monetarnej. Wiele wskazuje na to, że korona szwedzka nie tak szybko zakończy okres panowania, bo przeciwnicy euro dominują.

14 września obywatele Szwecji zagłosują w sprawie wejścia do Europejskiej Unii Monetarnej. Szanse na przyjęcie wspólnej waluty są niewielkie. Od kilku miesięcy sondaże przeprowadzane przez kilkanaście ośrodków badań opinii publicznej, urzędy statystyczne i agencje rządowe wyraźnie wskazują na przewagę przeciwników euro.

Wynik referendum w Szwecji może mieć wpływ na nastawienie do wspólnej waluty obywateli Wielkiej Brytanii oraz Danii.

Jeszcze w czwartek rano Goeran Persson, premier Szwecji, rozważał możliwość przesunięcia terminu referendum. Powód to środowy zamach na minister Annę Lindh, która wczoraj zmarła w szpitalu. A szefowa resortu, podobnie jak większość szwedzkich polityków i biznesmenów, była zwolenniczką przyjęcia wspólnej waluty.

Przeciwnicy przyjęcia euro obawiają się uzależnienia polityki monetarnej Szwecji od Europejskiego Banku Centralnego i wzrostu cen. Zwolennicy wysuwają z kolei argumenty o niższych cenach kredytów, a co za tym idzie — wzroście inwestycji i nowych miejscach pracy.

Niedzielne referendum to druga runda walki rządu o pełną integrację z Unią Europejską. Tym razem jednak Szwedzi są w lepszej sytuacji ekonomicznej niż podczas głosowania w 1994 r. za wejściem do UE. Dziewięć lat temu borykali się z poważnym kryzysem gospodarczym. Ratunkiem okazało się przystąpienie do UE. W tym roku wzrost gospodarczy w Szwecji wyniesie 2 proc., a bezrobocie, oscylujące wokół 5,5 proc., jest najniższe w UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Szwedzi decydują o euro