Szwedzi szukają partnerów

Marta Biernacka
02-06-2004, 00:00

Tania siła robocza i przyzwoita marka to atuty, które mogą przydać się latem, gdy trwa sezon remontowy.

„PB”: Czy polskie firmy budowlane mają szansę na kontrakty w Szwecji?

Tadeusz Iwanowski, dyrektor Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej: Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że w Szwecji jest prawdziwy boom, jeśli idzie o zainteresowanie polskimi firmami budowlanymi. Mierzymy to liczbą firm z branży, które zwracają się do nas o pomoc w nawiązywaniu kontaktów z polskimi podwykonawcami. Jest to zresztą zainteresowanie obustronne.

Jakie są przyczyny tego ożywienia ?

— Naszym głównym atutem jest tania siła robocza. W Szwecji minimalna płaca za godzinę w branży budowlanej wynosi 109 koron, czyli około 50 zł, a niewielu tamtejszych robotników chce pracować za taką stawkę. Szwedzi poszukują zewnętrznych usług remontowych głównie w sezonie letnim, wtedy jest największy boom na polskich fachowców. Innym naszym atutem jest dobra opinia i to, że polscy pracownicy chętniej godzą się na bardziej twarde i wymagające warunki pracy. Konkurencją są obywatele innych państw, które wstąpiły w maju do UE.

Jakie firmy mają największe szanse?

— W Szwecji jest wiele polskich firm, najczęściej jedno- dwuosobowych, które mają zarejestrowaną działalność w Polsce, a tam świadczą usługi. Wykonują mniejsze projekty budowlane, remontowe. W większości działają jeszcze w tzw. szarej strefie, ale teraz zapewne będą chciały z niej wyjść. Druga grupa to większe firmy, które są coraz bardziej doceniane przez Szwedów. Miejsce dla nich widzę przede wszystkim przy projektach podwykonawczych. Nie ma oczywiście przeszkód, aby weszły na ten rynek jako wykonawcy. Do tego potrzebne są jednak większe zasoby finansowe i znajomość rynku. Jednak z czasem, gdy nawiążą kontakty i zdobędą doświadczenie, będą mogły startować w przetargach na wykonawstwo.

Co takiego zmieniło się po akcesji, co ułatwia dostęp do rynku?

— Firmy polskie mogły już wcześniej tam funkcjonować, z tym że musiały występować o pozwolenia na pracę dla pracowników. Teraz Polak może przez pierwsze trzy miesiące pracować tam bez żadnych barier, po upływie tego czasu musi się postarać o wizę pobytową. Nie musi mieć pozwolenia na pracę. Najprostsze z punktu widzenia podatkowo-prawnego jest wysyłanie pracowników na kontrakty, niepotrzebna jest wtedy wiza pobytowa. Przy dłuższym pobycie, trzeba tylko udokumentować, że dana osoba jest faktycznie pracownikiem firmy.

A jeśli firma zdecyduje się w Szwecji zainwestować, czy napotka skomplikowane przepisy rejestracyjne?

— Procedury są tam prostsze i przebiegają szybciej niż w Polsce — jest np. jeden centralny rejestr handlowy. Atmosfera jest zdecydowanie proprzedsiębiorcza i prawo daje szeroki zakres swobody działalności gospodarczej.

Czy nieznajomość języka szwedzkiego stanowi poważną barierę?

— W zasadzie nie, większość dokumentów jest dostępna w języku angielskim. Radzę jednak skorzystać w procesie rejestracji z usług prawnika, poza tym warto wspierać się zewnętrznymi usługami audytorskimi i prawniczymi przez cały czas prowadzenia działalności.

Na co polski inwestor powinien zwrócić szczególną uwagę?

— Na znajomość przepisów kodeksu pracy. Przedsiębiorcy muszą być świadomi tego, jak silna jest tam rola związków zawodowych, które restrykcyjnie podchodzą do takich pojęć, jak np. płaca minimalna oraz branżowych uregulowań. Związki są dużo silniejsze niż w Polsce. Mogą nawet wywołać konflikt na rynku pracy. Nie dopuszczą na rynek firmy, która nie przestrzega np. umów zbiorowych.

Trzeba też mieć na uwadze, aby nie przekroczyć terminów, po których firma musi deklarować opodatkowanie dochodów w Szwecji.

Gdzie przedsiębiorcy mogą szukać informacji np. o przetargach?

— Poza izbą takie dane można znaleźć w szwedzkich biuletynach o zamówieniach publicznych. Dobrym źródłem jest internet.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Biernacka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Szwedzi szukają partnerów