Szwedzi zapoczątkowali globalny ruch stóp w górę

Marek Knitter
opublikowano: 21-03-2002, 00:00

Decyzja banku centralnego o podniesieniu stóp procentowych w Szwecji nie została pozytywnie przyjęta przez władze ECB. Dla złotego niekorzystna może jednak okazać się sytuacja, kiedy stopy będą podwyższane jednocześnie w USA i w Eurolandzie.

Fed nie zdecydował się podwyższyć stóp, ale przygotował już grunt, zmieniając nastawienie w polityce monetarnej na neutralne. Ekonomiści uważają jednak, że pierwsze podwyżki nastąpią właśnie w Stanach Zjednoczonych. Za decyzjami Fed podążać będzie zarząd Europejskiego Banku Centralnego.

Szwedzki Riksbank podniósł podstawową stopę o 0,25 pkt procentowego, do 4 proc. Bank centralny uznał, że większym zagrożeniem jest już obecnie inflacja, która kształtuje się powyżej 3 proc. Zarządzający bankiem centralnym chcą utrzymać ją na poziomie 2 proc. Decyzja ta nie została przyjęta przychylnie przez władze ECB, gdyż doprowadziła do umocnienia korony wobec euro.

— W tym roku spodziewam się podobnych decyzji również od innych banków europejskich, ale raczej dopiero w drugiej połowie roku — mówi Przemysław Remin, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska.

Ekonomiści nie są przekonani, że już na najbliższym spotkaniu ECB dojdzie do podwyższenia stóp procentowych.

— Spodziewamy się utrzymania przez ECB podstawowych stóp procentowych na nie zmienionym poziomie. Sytuacja gospodarcza w Europie nadal jest zła. Warunkiem decydującym o ewentualnej podwyżce będzie zdecydowane odbicie koniunktury w USA — mówi Przemysław Magda, analityk Amerbanku.

Z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że europejska gospodarka odnotuje w pierwszym kwartale tego roku wzrost jedynie o 0,4 proc.

Wpływ zmian stóp procentowych w USA ma pośrednie znaczenie dla naszego rodzimego rynku. W dłuższej perspektywie znacznie groźniejsza może okazać się kumulacja ewentualnych podwyżek.

— Jeżeli stopy zostaną podniesione o 25 pkt bazowych na pierwszym spotkaniu Fed, będzie to miało niewielki wpływ na przepływy kapitałowe. Większa podwyżka, która będzie zaskoczeniem dla rynku, może spowodować osłabienie dolara w stosunku do euro — dodaje Przemysław Magda.

Reakcja ta jednak może mieć charakter krótkotrwały, gdyż specjaliści wątpią, by ECB w tej sytuacji również nie podniósł stóp.

— Jeżeli stopy będą systematycznie podwyższane w USA, a potem w Eurolandzie, dla wielu inwestorów korzystniej będzie lokować środki na tamtych rynkach niż na przykład w Polsce. Sytuacja z pewnością spowoduje znaczny spadek wartości złotego, gdyż zmniejszy różnicę w oprocentowaniu papierów dłużnych między Polską a innymi rynkami — mówi Marek Zuber, ekonomista BPH PBK.

Po ostatniej decyzji Fed o zmianie nastawienia na neutralne nastąpiło niewielkie tylko osłabienie dolara wobec euro. Złoty zdołał się umocnić wobec amerykańskiej waluty, jednak osłabł do euro.

Zdaniem ekonomistów klucz pierwszeństwa do podniesienia stóp procentowych na świecie dzierży Fed. Dlatego ECB tak niechętnie przyjęła decyzję o podniesieniu stóp w Szwecji, w chwili, kiedy nie widać jeszcze wyraźnych oznak ożywienia w samym Eurolandzie. W Japonii również wstrzymano się od podniesienia stóp.

— W USA, jeśli nastąpi poprawa, Fed z pewnością będzie chciał powstrzymać wzrost inflacji. Kiedy zostaną podniesione stopy w USA, ECB podąży tym śladem — dodaje Marek Zuber.

Wszystko będzie także zależeć od czasu i od wysokości ewentualnych podwyżek stóp w Stanach Zjednoczonych. Część ekonomistów uważa, że Fed nie zdecyduje się na konkretne ruchy w pierwszej połowie roku. Alan Greenspan, jeżeli podniesie podstawowe stopy procentowe, to w chwili, kiedy gospodarka nabierze pełnego rozpędu. Według ostatnich danych, produkt krajowy brutto USA wzrósł w czwartym kwartale 2001 r. o 1,4 proc. Konsumenci kupują obecnie na tyle dużo towarów, że gwarantuje to wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale 2002 r. na poziomie 3 proc. — największy w ciągu ostatnich dwóch lat. Oznacza to także wzrost inflacji. Dlatego spotkanie Fed planowane na 7 maja może mieć kluczowe znaczenie dla całej światowej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Szwedzi zapoczątkowali globalny ruch stóp w górę