Szwedzka gospodarka odbija mocniej niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 27-11-2020, 11:48

Największa gospodarka Skandynawii odnotowała w III kw. mocniejsze odreagowanie niż wcześniej oczekiwano. Wsparciem dla niej było mocne odbicie sektora wytwórczego, donosi Reuters.

fot. REUTERS/Ints Kalnins/Forum
fot. REUTERS/Ints Kalnins/Forum

Według zaprezentowanych w piątek danych przez Biuro Statystyczne, PKB Szwecji wzrósł po zweryfikowaniu w górę o 4,9 proc. w okresie lipiec –wrzesień 2020 r. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Licząc w odniesieniu do III kw. 2020 r. gospodarka skurczyła się o 2,5 proc. Wstępne oszacowania zakładały wyniki na poziomie odpowiednio +4,3 i -3,5 proc.

Szwedzka gospodarka radzi sobie lepiej niż wiele innych krajów w Europie, m.in. z uwagi na łagodniejsze niż gdzie indziej obostrzenia wprowadzone wiosną przy zarzuceniu całkowitego lockdownu.

Jednak mimo to, spadek PKB w okresie kwiecień-czerwiec był rekordowy

Najnowsze prognozy banku centralnego zakładają, że w całym 2020 r. PKB Szwecji skurczy się o 4,0 proc. Oznacza to pogłębienie pesymistycznych nastrojów względem września, kiedy to prognozowano spadek o 3,6 proc. Powodem jest nowa fala infekcji Covid-19, która może zadusić ożywienie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane