Szwedzka zrzutka na polskie start-upy

opublikowano: 19-04-2018, 22:00

Transgraniczne finansowanie biznesu przez crowdfunding udziałowy — taką formułę proponuje szwedzka platforma FundedByMe. Obecna już w Polsce.

Dobry pomysł w biznesie to jedno, drugie — pozyskanie pieniędzy na wcielenie go w życie. W tym celu zwłaszcza młodzi przedsiębiorcy, poza samofinansowaniem, dotacjami unijnymi, wsparciem aniołów biznesu i funduszy venture capital, coraz częściej szukają pomocy u „tłumu”, w tym przypadku formalnie zgromadzonegowokół platform crowdfundingowych. W Polsce swoje biuro otworzyła właśnie szwedzka platforma crowdfundingu udziałowego — FundedByMe. To pierwszy tego typu zagraniczny gracz na naszym rynku. Będzie organizować akcje finansowania projektów o globalnym potencjale, pomagając przedsiębiorcom w zagranicznej ekspansji. Umożliwi im pozyskanie finansowania o maksymalnej wysokości 1 mln EUR. Jak zapewnił Maciej Gajewski, szef polskiego oddziału FundedByMe, platforma będzie swoistym mostem łączącym szwedzki rynek inwestycyjny z polskimi start-upami. Polska jest piątym krajem, do którego szwedzka firma zdecydowała się wprowadzić swój biznes.

Dotychczas zebrała 50 mln EUR dla 470 start-upów wywodzących się z 25 krajów. W przypadku zyskującego popularność crowdfundingu udziałowego drobni inwestorzy w zamian za finansowe wsparcie otrzymują udziały lub akcje spółek inicjujących zbiórki na swój rozwój (crowdfunding dotacyjny oparty jest na nagrodach lub przedsprzedaży). Szacunki portalu crowdfundingowego zrzutka.pl, jednego z największych w kraju, wskazują, że wartość rynku „finansowania społecznościowego” w 2017 r. wyniosła ok. 200 mln zł, w 2018 r. ma on szansę wzrosnąć do 507 mln zł. I wygląda na to, że jest na nim jeszcze miejsce dla kolejnych platform.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu