Z raportu GUS o budownictwie mieszkaniowym wynika, że w 2009 r. liczba rozpoczętych budów spadła o 33,9 proc. w stosunku do 2008 r. Krócej za to czeka się na klucze po podpisaniu umowy. Według firmy ReNet Consulting w stolicy trwa to tylko 88 dni. Dla porównania: w Trójmieście jest to do 303 dni, a we Wrocławiu — 281 dni.
Większość budów w stolicy jest bardzo zaawansowana. Sprzedano zaś 77,5 proc. nowych mieszkań.
— Klienci kupują gotowe mieszkania, bo mogą od razu odebrać do nich klucze. W przypadku dopiero budowanych w kolejnym etapie naszego osiedla Alpha proponujemy system finansowania 10/90. Kupujący wpłacają 10 proc. wartości lokalu i do chwili odbioru kluczy nie są obciążeni kosztami związanymi z kredytem — twierdzi Teresa Witkowska z RED Real Estate Development.
Decyzjom o zakupie sprzyja także uelastycznienie polityki kredytowej i powrót do finansowania zakupu nieruchomości w 100 proc. przez niektóre banki (m. in. Allianz, mBank, MultiBank).
