Szybka decyzja Brukseli potrzebna jak powietrze

Mira Wszelaka
opublikowano: 10-01-2006, 00:00

Polska walczy o wcześniejsze uruchomienie kwoty restrukturyzacyjnej mleka. Pozwoliłoby to uniknąć kar za jego nadprodukcję.

Branża mleczarska jako jedna z pierwszych poczuła unijny kaganiec limitów produkcji. Pula przyznanych Polsce 8,5 mln ton rocznie wraz z rezerwą (razem 9,1 mln ton) została wyczerpana, a od kilku tygodni rolnicy dostarczają do mleczarni surowiec, dopłacając do litra 20 gr na poczet kar. Według szacunków Agencji Rynku Rolnego, Polska może przekroczyć limit produkcji mleka nawet o 400-500 tys. ton. W połowie grudnia Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa, złożył w Komisji Europejskiej (KE) wniosek o uwolnienie tzw. rezerwy restrukturyzacyjnej 416 tys. ton, która może być uruchomiona dopiero od kwietnia (czyli już w nowym roku gospodarczym). Na odpowiedź KE ma czas do połowy marca. Aby jednak uniknąć kar, Polska musiałaby wynegocjować wcześniejszy termin jej uruchomienia. Tak właśnie chce postąpić rząd. Krzysztof Jurgiel zapowiedział, że Polska będzie się starać o szybsze decyzje. W sobotę będzie do tego przekonywał Mariann Fischer Boel, komisarza UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi.

— Dodatkowa kwota restrukturyzacyjna na mleko jest nam potrzebna jak powietrze. Wniosek o szybsze uruchomienie uzasadniamy przyznaniem Polsce skandalicznie niskich limitów produkcji — podkreśla Waldemar Broś, wiceprezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

Przypomina, że jeszcze przed modernizacją w 1989 r. Polska produkcja przekraczała 11 mln ton.

— Polscy producenci mleka otrzymali czas na restrukturyzację do końca 2006 r. i w tym okresie miała im przysługiwać dodatkowa pula. To nie Polska wybierała termin obowiązywania kwoty restrukturyzacyjnej. Takie podejście jest nieuczciwe i Bruksela o tym wie — twierdzi Waldemar Broś.

W Brukseli jest już złożony raport o rynku mleka w Polsce, który wykazuje m.in. zwiększenie produkcji mleka i jego przetworów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szybka decyzja Brukseli potrzebna jak powietrze