Czytasz dzięki

Szybka ścieżka dla nanosatelitów

opublikowano: 26-02-2020, 22:00

Konsorcjum SatRevolution i Politechniki Wrocławskiej dostało 33 mln zł z programu NCBR.

W „Szybkiej ścieżce — technologie kosmiczne” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), instytucji koordynującej przepływ publicznego finansowania innowacji, najwyższy grant otrzymały spółka SatRevolution i Politechnika Wrocławska. Przyznane 33 mln zł sfinansuje opracowanie usługi obrazowania Ziemi w czasie rzeczywistym przy użyciu konstelacji satelitów. Praktyczne zastosowanie: monitoring inteligentnych miast, ocena szkód przy klęskach żywiołowych, tzw. precyzyjne rolnictwo itp. Jednostki zakładają, że osiem satelitów będzie gotowych do działania w 2023 r.

Firma od kilku lat pracuje nad nanosatelitami. Zbudowała i wyniosła na orbitę Światowida. Wraz z nim wystrzelony został KRAKsat stworzony we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie (nanosatelita wykorzystujący do sterowania swoim położeniem ciecz magnetyczną). Na rynku mamy także inne przykłady firm specjalizujących się w budowie satelitów. Jednym z nich jest utworzony w podobnym czasie polsko-fiński zespół Iceye, który działania finansuje w modelu venture capital. Firma zbudowała satelitę z radarem z syntetyczną aperturą o wadze nieprzekraczającej 100 kg, co m.in. pozwala jej na robienie zdjęć Ziemi przy złych warunkach pogodowych i jest wyróżnikiem na rynku. Ma klientów biznesowych i instytucjonalnych, w tym agencje rządowe USA i Brazylii.

6a41a6d8-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Podłącz się
Newsletter poświęcony internetowi, nowym technologiom, mediom społecznościowym oraz gadżetom.
ZAPISZ MNIE
Podłącz się
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter poświęcony internetowi, nowym technologiom, mediom społecznościowym oraz gadżetom.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy