Szybkie rozbrajanie paragrafu Krauzego

JK, PAP
28-03-2011, 00:00

Sejm Senatu się nie posłuchał i zmienił prawo w sposób satysfakcjonujący biznes. Tylko czy w dobry?

Sejm Senatu się nie posłuchał i zmienił prawo w sposób satysfakcjonujący biznes. Tylko czy w dobry?

Trzeba przeciąć proces nieuprawnionego działania — tak szybkie zmiany w ustawie o ograniczaniu barier administracyjnych komentował wicepremier Waldemar Pawlak. Sprawa dotyczy przepisów, na podstawie których prokurator oskarżył Ryszarda Krauzego, pomorskiego miliardera, o działanie na szkodę jego spółki. To wzbudziło ogromne emocje w środowisku biznesowym. Przedsiębiorcy zastanawiali się, czy prokuratura ma wystarczające kompetencje, by z własnej inicjatywy oskarżać przedsiębiorcę.

Wbrew Senatowi

W sukurs biznesowi pośpieszyli politycy. W trzecim czytaniu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych wprowadzono poprawkę, z której wynika, że działalnie na szkodę spółki jest zagrożone grzywną lub karą do trzech lat pozbawienia wolności, ale ściganie tego rodzaju przestępstw będzie następować z oskarżenia prywatnego. Senat uznał jednak, że taka zmiana powinna być przedmiotem odrębnej nowelizacji. Powód? Wprowadzona w trzecim czytaniu, niesie "istotną nowość normatywną" i "wykracza poza materię projektu ustawy". Sejm odrzucił sugestie Senatu.

— Ten przepis (przewiduje ściganie za działania na szkodę spółki z mocy prawa) był nadużywany. Często wobec przedsiębiorców bez żadnego interesu prawnego podejmowane były działania prokuratury. Zgadzamy się, co do zasady, że kiedy akcjonariusz albo wierzyciel spółki zauważa, że zarząd działa na szkodę spółki, jest w pełni uzasadnione występowanie, żeby podejmować przeciwko takiemu zarządowi działania — mówi Waldemar Pawlak.

Dodał, że jeśli uchwalony przez Sejm przepis jest niedopracowany, warto go dopracować, ale też "przeciąć już teraz ten proces nieuprawnionego działania".

— Intencja dobra, ale wykonanie złe. Ta poprawka została przyjęta, bo posłowie chcą ukrócić nadużycia prokuratury. Niestety, jest niedopracowana i niepełna. Sejm wkrótce i tak będzie musiał poprawić tę poprawkę. U marszałka sejmu leży kompleksowy projekt zmian — mówi Adam Szejnfeld, szef Komisji Przyjazne Państwo.

Moc zmian

Ustawa o ograniczaniu barier przynosi wiele istotnych zmian. W miejsce ponad 200 różnych zaświadczeń, odpisów oraz wypisów (wydawanych przez różne urzędy) przedsiębiorca i obywatel będzie mógł sam złożyć stosowne oświadczenie.

Ustawa przewiduje też m.in. rozszerzenie możliwości przekształcania działalności gospodarczej osób fizycznych w spółki, obniża — z obecnych 10 proc. przychodów do 3 proc. — maksymalną wysokość kar nakładanych na firmy za czyn zabroniony, popełniony przez osobę fizyczną, która działała w imieniu tej firmy. Zmiany mają też zapewnić obecnie funkcjonującym spółdzielniom pracy możliwość przekształcenia w spółki prawa handlowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szybkie rozbrajanie paragrafu Krauzego