Szydło: sytuacja w KW uspokojona

PAP
22-02-2016, 12:12

Sytuacja w Kompanii Węglowej jest uspokojona, oceniła w poniedziałek premier Beata Szydło. Według niej najważniejszą kwestią jest zabezpieczenie wypłat wszystkich należności. Energetyka i górnictwo to są filary, które muszą być wspólnie wzmacniane, podkreśliła.

Zobacz więcej

Beata Szydło Marek Wiśniewski

Podczas poniedziałkowej konferencji na terenie Elektrowni Jaworzno III premier Szydło zapowiedziała, że będzie rozmawiała z władzami spółki Tauron o jej planach inwestycyjnych. Podkreśliła, że rząd zmierza do reindustrializacji i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

"Tematy gospodarcze, związane z rozwojem przemysłu reindustrializacji mieszczą się w programie rozwoju, który został przez rząd przyjęty i który będziemy konsekwentnie realizowali. Dla nas priorytetowymi sprawami jest wszystko, co wiąże się z tworzeniem nowych miejsc pracy, rozwojem regionów. Tutaj na Śląsku energetyka i górnictwo to są te dwa filary, które muszą być wspólnie wzmacniane, żebyśmy mogli mówić, również w kontekście rozwoju całej polskiej gospodarki, o silnym, szybszym rozwoju Polski" - powiedziała premier Szydło.

Dodała, że rządowi zależy na tym, żeby "pokonać pułapkę średniego rozwoju" i aby polskie firmy były konkurencyjne.

Dziennikarze pytali premier o sytuację w górnictwie, szczególnie o rozmowy toczące się w Kompanii Węglowej.

"Jeżeli mówimy o problemach górnictwa, nie można uciekać od trudnych rozmów, ale one cały czas się toczą. Chcę podziękować stronie społecznej, że bierze udział w tych rozmowach, że wspólnie wypracowujemy program, który będzie przyjęty. To nie jest tak, Że możemy dzisiaj mówić o sytuacji całego polskiego górnictwa na takim samym poziomie. Inna jest sytuacja zakładów górniczych, które w tej chwili są w grupie Tauron, inna jest sytuacja zakładów górniczych w Kompanii Węglowej, jeszcze inna sytuacja jest w Lubelskim Węglu, jeszcze inna w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jeszcze inna w górnictwie węgla brunatnego" - powiedziała.

"Rozmowy trwają, pracują zespoły. Sytuacja jest uspokojona w tej chwili. Najważniejszą kwestią jest zabezpieczenie wypłat wszystkich należności (...) To jest w tej chwili pod kontrolą. Musimy pamiętać o jednym. Przez osiem lat nie robiono nic, jeśli chodzi o polskie górnictwo, chyba że jako próbę reformowania uznamy to, że poprzednia ekipa rządząca konsekwentnie górnictwo polskie niszczyła doprowadziwszy do sytuacji, jaka jest w tej chwili" - dodała premier.

W opinii Szydło odpowiedzialna polityka wobec górnictwa wymaga przygotowania planu, który "będzie skuteczny i racjonalny". "Jeżeli dzisiaj miałabym powiedzieć, jakie są szanse, w jakim czasie dojdzie do porozumienia, wprowadzenia konkretnego planu do realizacji, to myślę, nie jest to długi czas" - podkreśliła premier.

Zarząd Kompanii Węglowej (KW) chce rozmawiać ze związkowcami o poziome przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w spółce. Do spotkania w tej sprawie ma dojść w tym tygodniu. Zaproszenie do rozmów to odpowiedź na postulat związków w ramach sporu zbiorowego.

Kompania Węglowa to największy w Polsce producent węgla kamiennego. Zatrudnia ponad 34 tys. osób i wydobywa ok. 28 mln ton węgla rocznie. Do końca kwietnia czynne kopalnie KW mają trafić do Polskiej Grupy Górniczej; jej udziałowcami będą m.in. katowicki Węglokoks oraz inwestorzy z sektora finansowego i energetycznego, którzy łącznie mają wnieść do spółki ok. 1,5 mld zł.

Trwa budowa bloku węglowego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Jej koszt to ok. 6,2 mld zł, a inwestycja prowadzona przez Tauron ma się zakończyć w 2019 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Szydło: sytuacja w KW uspokojona