Szykuje się mocne odbicie indeksów?

KZ, Bloomberg
24-10-2011, 14:15

Dążenia do rozwiązania problemu zadłużenia państw strefy euro mogą mieć większy wpływ na kierunek, w którym podążą indeksy amerykańskich giełd (i w ślad za nimi indeksy innych rynków), niż ostatnie dane makro czy trwający sezon raportów kwartalnych spółek – wynika z analizy RBC Capital Markets.

Specjaliści banku zwrócili uwagę na fakt, że korelacja między kursem EUR/USD a zachowaniem indeksu S&P500 jest najwyższa od wprowadzenia wspólnej waluty (patrz wykres).

Pod koniec ubiegłego tygodnia współczynnik korelacji osiągnął wartość 0,74. Jeśli korelacja równa jest 1, oznacza to, że dwie zmienne (np. kursy dwóch walut, dwa indeksy itp.) zmieniają wartość w dokładnie tych samych proporcjach. Jeśli korelacja wynosi minus 1, zmiany obu zmiennych są dokładnie przeciwne.

Tymczasem analitycy japońskiego banku Nomura zwrócili uwagę, że już od 7 tygodni utrzymuje się zdecydowana przewaga inwestorów, obstawiających dalsze spadki kurs euro do dolara. Tak długa seria nie miała miejsca od 9 miesięcy i – zdaniem Nomury – może sugerować, że skrajny optymizm skończy się szybkim odwracaniem pozycji krótkich (czyli tych, które przynoszą zyski na spadkach).

- Rynek jest nastawiony zbyt niedźwiedzio, a każda pozytywna informacja może pociągnąć za sobą gwałtowny wzrost notowań EUR/USD – uważają analitycy Nomury.

Czy takie informacje napłyną już w środę, po kolejnym szczycie unijnym?

Specjaliści Nomury przypominają, że po raz ostatni inwestorzy byli tak dużymi pesymistami w styczniu, kiedy odsetek „niedźwiedzi” przewyższał odsetek „byków” przez osiem tygodni z rzędu. Po tej serii nastąpił trwający 29 tygodni okres przewagi byków, który doprowadził do blisko 10 proc. wzrostu notowań EUR/USD.

W poniedziałek o godz. 14.06 kurs EUR/USD rósł o 0,08 proc. do 1,3856. Przez ostatnie dwa tygodnie kurs wzrósł o 3,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szykuje się mocne odbicie indeksów?