Szynaka ruszył na Wschód

opublikowano: 10-04-2019, 22:00

Producent mebli kupił grunty z halami na Białorusi i za rok chce tam uruchomić pierwszą zagraniczną fabrykę.

Utworzona w 1957 r. firma, jeden z największych producentów mebli w kraju, ma obecnie w Polsce sześć fabryk: w Lubawie, Iławie, Nowym Mieście Lubawskim oraz w Wolsztynie, a ich łączna powierzchnia to ponad 500 tys. m kw. Kolejna ma powstać w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Grodnoinwest, w białoruskich Smorgoniach (na terenie historycznej Wileńszczyzny). W tym tygodniu inwestor podpisał umowę dotyczącą pozyskania terenów.

— Kupiliśmy tam 10 hektarów gruntu wraz z ponad 30 tys. m kw. hal, które będziemy remontować. W ciągu roku chcemy doprowadzić do rozpoczęcia tu produkcji mebli — mówi Jan Szynaka, prezes firmy Szynaka-Meble.

Zakup terenu kosztował około 600 tys. BYN, czyli niespełna 1,1 mln zł. To dopiero początek białoruskiej inwestycji grupy. Jej szef szacuje, że aby doprowadzić do rozpoczęcia produkcji, trzeba wydać około 10 mln EUR (ponad 40 mln zł). Fabryka w Smorgoniach ma być porównywalnej wielkości jak zakłady, które Szynaka- Meble ma w kraju.

— Planujemy zatrudnić tam co najmniej 300, a może nawet

400 osób. Docelowo roczna produkcja fabryki wynosiłaby 20 mln EUR, co oznacza, że zwiększy nasze moce wytwórcze o około 15 proc. — mówi Jan Szynaka. Przyszli pracownicy smorgońskich zakładów mają odbyć szkolenie i praktyki w polskich fabrykach (grupa zatrudnia obecnie około 3,5 tys. osób).

Dziennik „Grodzieńskaja Prauda” napisał, że wybór miejsca pod inwestycję polskiego producenta mebli wynika z sąsiedztwa przyszłego

dostawcy surowca, czyli zlokalizowanych również na terenie strefy Grodnoinwest zakładów Kronospanu. W nowej fabryce Szynaki wytwarzane będą meble do mieszkań, m.in. do salonów, jadalni, sypialni, pokoi dziecięcych, bardzo różnych kategorii cenowych od klasy ekonomicznej po segment premium. Aż 80 proc. produkcji docelowo trafiałoby na eksport.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Produkcja na Białorusi otworzy nam dostęp do państw należących do Euroazjatyckiej Unii Celnej, czyli przede wszystkim Rosji, ale także Armenii, Kazachstanu i Kirgistanu, a w przyszłości być może także kolejnych. Umożliwi nam sprzedaż bez cła na bardzo obiecujące rynki wielkiej Azji — uważa Jan Szynaka.

Jego firma już wcześniej starała się sprzedawać meble na Wschód, ale eksport w tym kierunku był o tyle kłopotliwy, że obłożony stosunkowo wysokimi cłami. Przygotowując się do ekspansji, polska grupa już w zeszłym roku utworzyła na Białorusi handlową spółkę pod nazwą Szynaka Meble Bieł. Produkty z polskich fabryk grupy Szynaka-Meble trafiają do prawie 60 państw. Prezes liczy także na to, że ekspansja pozwoli jego firmie pogłębić kooperację z kluczowymi odbiorcami.

— Zakładamy, że bazując na białoruskiej inwestycji, poszerzymy dotychczasową współpracę z firmą IKEA — zmówi Jan Szynaka.

O białoruskich planach firmy z Lubawy już jesienią zeszłego roku informowała agencja BelTa. Przedstawiciele Szynaka- Meble podpisali bowiem podczas Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Grodnie list intencyjny w sprawie przyszłej inwestycji z władzami Obwodu Grodzieńskiego. Dokładna lokalizacja przyszłej fabryki nie była jednak jeszcze znana.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu