T-Mobile eksperymentuje

opublikowano: 28-07-2016, 22:00

Telekom do końca roku chce mieć w zasięgu LTE 98 proc. Polaków. Pracuje nad efektywnym łączeniem posiadanych częstotliwości.

Trzy tygodnie temu T-Mobile Polska przelał do budżetu państwa ponad 2 mld zł za ostatni blok częstotliwości 800 MHz. To na razie ostatni krok w ramach gromadzenia pasma, potrzebnego do rozwijania usług szybkiego dostępu do mobilnego internetu. Teraz częstotliwości trzeba jak najlepiej i jak najszybciej wykorzystać.

— Korzystanie z internetu mobilnego i zużycie transmisji danych bardzo szybko rośnie, więc musimy zwiększać i zasięg, i szybkość. Mamy już 95 proc. populacji w zasięgu LTE. To o 3 pkt. proc. więcej, niż wynosił nasz cel na ten rok, więc go zaktualizowaliśmy i podnieślimy do 98 proc. — mówi Thomas Lips, CTO w T-Mobile.

Operator podaje, że w ciągu roku wykorzystanie transmisji danych za pomocą LTE skoczyło aż o 348 proc. Jednocześnie częstotliwości w coraz mniejszym stopniu są wykorzystywane do realizacji połączeń głosowych. Jeszcze w tym roku T-Mobile ma uruchomić powszechnie technologie VoLTE i VoWiFI, czyli transmisję głosu podczas rozmowy za pomocą internetu mobilnego, co m.in. podnosi jakość rozmowy.

— Trwają testy. Zakładamy, że powszechne uruchomienie tych technologii nastąpi w czwartym kwartale — mówi Thomas Lips. W tym tygodniu o technicznej gotowości do wprowadzenia VoLTE do końca roku mówił też Piotr Muszyński z zarząduOrange, współpracującego z T-Mobile przy wykorzystaniu częstotliwości. W środę na spotkaniu z dziennikarzami T-Mobile wraz z Nokią zaprezentował technologię, umożliwiającą wyraźnie większą niż dotychczas agregację pasm częstotliwości z kilku odrębnych bloków. To o tyle ważne, że zagregowane pasmo pozwala na dostarczanie internetu ze znacznie większą prędkością niż dotychczas — podczas testu osiągnięto 1,2 GB/s dla urządzeń odległych o kilkadziesiąt metrów od nadajnika. Dziś maksymalna prędkość LTE w sieci T-Mobile jest czterokrotnie niższa. — W tym roku będziemy koncentrować się na zapewnieniu pokrycia kraju siecią LTE, w przyszłym natomiast na agregacji pasm i poprawianiu jakości internetu — zapowiedział Thomas Lips. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu