T - Mobile przestaje nas traktować po macoszemu

opublikowano: 16-02-2011, 00:00

Komórka zamiast karty kredytowej, tanie smartfony i tani internet w komórce — takie są plany dla Polski.

Komórka zamiast karty kredytowej, tanie smartfony i tani internet w komórce — takie są plany dla Polski.

Zakończenie konfliktu właścicielskiego w Erze wyjdzie jej abonentom na dobre. Podczas Mobile World Congress w Barcelonie wyraźnie widać zmianę Deutsche Telekom (DT) wobec Ery — operator otwarcie mówi o tym, że nasz kraj staje się jednym z głównych rynków dla całej grupy. Nie będziemy już traktowani po macoszemu, a najważniejsze elementy strategii DT będą wdrażane także u nas.

 

E-portmonetka

Koncern już zapowiedział, że jeszcze w tym roku komercyjnie wdroży rozwiązanie "elektronicznej portmonetki". Na początek tylko w dwóch krajach — w Niemczech i w Polsce.

— Pierwszych komercyjnych transakcji będzie można dokonywać prawdopodobnie w czwartym kwartale tego roku — mówi Grzegorz Bors, członek zarządu Polskiej Telefonii Cyfrowej, do której należy marka Era.

Płatności mobilne w Erze będą realizowane w technologii zbliżeniowej NFC. Nasz kraj wybrano na początek, ponieważ w 2010 r. Era przeprowadziła już testy tej technologii, a ich wyniki były bardzo obiecujące. Partnerami były wtedy Inteligo i MasterCard. Edward Kozel, członek zarządu Deutsche Telekom, na razie nie ujawnia, kto będzie współpracował z grupą przy komercyjnej wersji usługi. Trwają zaawansowane rozmowy z potencjalnymi partnerami.

Z barcelońskiej prezentacji wynikało także, że Era chce mieć oparte na NFC rozwiązanie obsługujące bilety podczas imprez w czasie EURO 2012. Przedstawiciele firmy nie podają jednak żadnych bliższych szczegółów.

Wiadomo już, że w tym roku zniknie marka Era i zamiast niej pojawi się T-Mobile. Jednak przedstawiciele operatora nie mówią, w którym kwartale to nastąpi. Rynek spodziewa się jednak, że prawdopodobnie w drugiej połowie roku. Wtedy usługi mobilne sprzedawane byłyby już pod nowym brandem.

 

Agresywne smartfony

Drugim ciekawym "bonusem" dla abonentów Ery będzie w tym roku nowa taryfa roamingowa dla transmisji danych. DT wprowadzi jeszcze przed wakacjami możliwość wykupienia pakietów danych obsługiwanych w całej Unii Europejskiej. Usługa będzie dostępna także w Polsce. Ceny będą znacznie niższe niż w przypadku zwykłego roamingu danych. Przykładowo pakiet 50 MB do wykorzystania w ciągu jednego dnia będzie kosztował 5,9 EUR, a nielimitowany dostęp na tydzień — 14,95 EUR. Grzegorz Bors zapowiada, że ceny na naszym rynku będą bardzo podobne. Edward Kozel podkreśla, że ta oferta wynika ze strategii grupy DT, która zakłada, że w 2012 r. przychody z mobilnej transmisji danych wzrosną z około 4 do 6 mld EUR.

W realizacji tej strategii DT ma pomóc także rosnąca liczba smartfonów. Operator "podkręci" jeszcze ten trend, oferując tańsze urządzenia. I ta część strategii będzie realizowana w Polsce.

— Planujemy wprowadzić naprawdę agresywną politykę cenową dla smartfonów. Już w tej chwili ponad jedna trzecia wszystkich telefonów sprzedawanych w abonamencie to smartfony — mówi Grzegorz Bors.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu